MENU

Súvisiace témy

Poradňa zdravia

Cítim tŕpnutie a na dotyk ma bolí koža. Dá sa polyneuropatia vyliečiť?

Na elektromyografickom vyšetrení mi zistili polyneuropatiu dolnej končatiny, ľahký stupeň. Občas cítim tŕpnutie alebo bolesť kože na dotyk. O pol roka mám ísť na kontrolu k neurológovi a o rok zase na EMG, vraj to môže byť dočasné. Mám 40 rokov, nemám cukrovku a beriem liek na liečbu zápalových a bolestivých ochorení nervov. Dá táto diagnóza úspešne liečiť? Som vystrašená z toho, čo som našla na internete.

Polyneuropatia je ochorenie, označujúce postihnutie viacerých periférnych nervov, vo vašom prípade na dolnej končatine. Môže sa prejavovať pocitom mravčenia, pichania v oblasti chodidla a končatiny, ale tiež slabosťou či bolesťou až problémami s chôdzou. Uvádzate, že podľa elektromyografického vyšetrenia ide o ľahký nález. Z toho sa dá predpokladať, že ochorenie je na začiatku - o to dôležitejšie je zamerať sa na diagnostiku a zistenie príčiny.

Píšete, že nemáte cukrovku a ste zdravá štyridsiatnička. Vhodné je však prekonzultovať stav so všeobecným lekárom a zvážiť vyšetrenia zamerané na štítnu žľazu, nedostatok vitamínov, hlavne skupiny B, a ak máte pozitívnu kliešťovú anamnézu, tak aj vyšetrenie na boreliózu.

Liečba polyneuropatie sa sústredí na liečbu základného ochorenia, ktoré ju spôsobilo. Na potlačenie bolesti a iných príznakov sa ordinuje symptomatická liečba a, samozrejme, dôležitá je rehabilitácia. Určite netreba podceniť kontrolné neurologické a elektoromykografické vyšetrenie v dynamike. Pri zhoršovaní sa stavu absolvujte vyšetrenie aj skôr, aby sa predišlo výraznej progresii ochorenia.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video