MENU
Poradňa zdravia

Chcem skončiť s liečbou vysokého tlaku, je to možné?

Chcel by som ukončiť liečbu hypertenzie, lebo posledné tri týždne mám tlak 105 na 65. Bral som tablety s obsahom 5 mg, znížil som ich na 2,5 mg. V príbalovom letáku píšu, že posledný týždeň pred ukončením treba brať polovičnú dávku. Mám 33 rokov.

Liečbu hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku, lekár predpisuje v prípade, keď má pacient opakovane zvýšené hodnoty krvného tlaku mimo ambulancie, alebo mu vyšší tlak namerajú u lekára akejkoľvek špecializácie. Predpokladám, že vám liečbu predpísal všeobecný lekár.

Podľa vášho popisu ide zrejme o typ lieku zo skupiny betablokátorov. Tie sa odporúčajú pri liečbe zvýšeného tlaku krvi spojeného s rýchlou frekvenciou srdca. Rýchly tep sa objavuje hlavne v mladšom veku. Po začatí liečby v čase stresu, ktorý pominie, často dochádza k normalizácii hodnôt krvného tlaku. Ak ste mali dlhší čas nízke hodnoty, urobili ste správne, keď ste si dávku lieku znížili na polovicu.

V prípade, že chcete liečbu ukončiť, sa však musíte poradiť s lekárom, ktorý vám ju predpísal. Zváži, či treba v liečbe treba pokračovať, zmeniť ju alebo ukončiť. Keď vám ju odporučí ukončiť, mali by ste si - pre kontrolu - pravidelne merať tlak v domácom prostredí pri obvyklých podmienkach. To znamená: Pred meraním tlaku seďte minimálne 5 minút v pokoji bez stresu a nebuďte veľmi najedený ani hladný.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video