MENU
Poradňa zdravia

Akú kontrolu treba absolvovať po operácii a ožarovaní rakoviny prostaty?

Som po ožarovaní prostaty pre rakovinu. Hodnota PSA mi klesla na 1,5. Mám ešte brať pilulky a po 6 mesiacoch prísť na kontrolu k urológovi. Pri otázke, či nemám ísť na MR alebo na CT mi bolo povedané, že sa to kontroluje cez sledovanie PSA. Je to správne?

Pri liečbe rakoviny prostaty má urológ na výber niekoľko možností. Výber záleží napríklad od typu rakoviny, dôležité je aj rozhodnutie pacienta. Pri ochorení lokalizovanom výlučne na prostatu (bez metastáz), do úvahy prichádza napríklad radikálne operačné odstránenie prostaty s možnosťou následného ožiarenia alebo ožiarenie samotné.

Pod skratkou PSA sa myslí prostatický špecifický antigén, proteín tvorený prostatou. Dôležité je zdôrazniť, že sa nejedná o onkomarker. PSA nám hovorí o tom, že sa v prostate niečo deje. PSA narastá pri rakovine ale aj pri zápale či nezhubnom zväčšení prostaty. Práve preto sa PSA využíva aj na sledovanie aktivity prostaty počas liečby rakoviny.

Ak hladina PSA stúpa, prostata nebola úplne odstránená. Potom je na mieste zvážiť inú liečbu a prípadne doplniť nejaké z dostupných zobrazovacích vyšetrení.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video