MENU
ochorenia-a-z

Steatóza

Základný popis choroby

Steatóza pečene je pomerne častá metabolická choroba. Charakterizuje ju zvýšené hromadenie tuku v pečeni. Primárnou príčinou vzniku je obezita, porucha tukového metabolizmu, cukrovka alebo inzulínová rezistencia. Sekundárnou príčinou býva najčastejšie nadmerná konzumácia alkoholu.

Ľudská pečeň reaguje na všetko, čo vkladáte do úst, či už je to strava, alkohol alebo lieky. Cez tráviaci trakt sa všetko vstrebe do žilového systému a putuje priamo do pečene na spracovanie či detoxikáciu. Ak sa k steatóze pridá iné poškodenie pečene, napríklad vírusové, autoiminitné či nadmerné užívanie alkoholu alebo liekov, všetky metabolické deje prebiehajú ťažšie. Čas potrebný na poškodenie tohto dôležitého orgánu je individuálny. Záleží na tom, či je inak zdravý, alebo už poškodený a od spôsobu poškodenia. Ak sa táto tuková choroba spojí s inou, hrozí cirhóza. Lekári sa v poslednom období čoraz častejšie stretávajú s poliekovým poškodením pečene. Pacientom s tukovou chorobou pečene sa liečivá spracovávajú ťažšie. Nebezpečné pre nich sú voľnopredajné lieky aj výživové doplnky.

Steatóza, podobne ako ďalšie ochorenia pečene, je zákerná najmä tým, že nebolí. Jej príznaky sú zväčša nešpecifické. Choroba sa často naplno prejaví až v pokročilom štádiu, keď funkcie pečene úplne zlyhajú.

Vyšetrenie

Steatóza sa môže prejaviť pri odbere krvi zvýšenými hodnotami pečeňových parametrov. K štandardnej diagnostike patrí aj vyšetrenie ultrazvukom. Biopsia sa používa pri rozdielovej diagnostike a keď inak dostupné vyšetrenia nepomôžu určiť jasnú diagnózu. Ak je ochorenie v pokročilom štádiu odhalí ju aj neinvazívne vyšetrenie elasticity pečene.

Video