MENU
ochorenia-a-z

Sinus pilonidalis (absces pri kostrči)

Základný popis choroby

Sinus pilonidalis je zápalové ochorenie a vzniká na princípe hnisania. Objaví sa ako zapálená vyrážka tesne nad kostrčou, respektíve nad ryhou zadku. Dutina so zápalom sa rozširuje, hnis sa hromadí a z malej, centimetrovej rany sa časom stane veľké hnisavé ložisko, ktoré môže mať aj desať či pätnásť centimetrov. Hnis sa môže začať vstrebávať do krvi a toxíny baktérií môžu vyvolávať až príznaky otravy krvi či dokonca sepsu. Zanedbať takúto "vyrážku" je preto dosť nebezpečné.

Prečo vlastne podkožný zápal v mieste nad zadkovou, odborne intergluteálnou ryhou vôbec vzniká? Človek tam má buď pozostatky tkanív z vývinu – dosť často sa tam nájdu vlasy, zuby, ľudovo sa tomu hovorí, že sú tam zbytky dvojčaťa. Alebo sa mu tam v malých jamkách a dutinkách, sinusoch, nahromadia počas života zalomené chlpy a vlasy, zvyšky textilných vlákien, maz, odumreté bunky. Vďaka treniu a vlhkosti sa tento odpadový materiál môže zanoriť hlbšie pod kožu a časom v podkoží vyvolá hnisavý zápal. Vznikne dutina naplnená hnisom a chlpami.

Organizmus v rámci svojej ochrany, aby sa mu tam hnis nehromadil a nevznikala otrava krvi, vytvorí píšťalu, kanálik vedúci ku koži. Píšťala sa vytvára dosť dlho, celé mesiace, takže kým sa prederie na povrch, hromadí sa hnis vo vnútri a vytvárajú sa aj bočné kanáliky. Čím je koža pevnejšia, tým ťažšie môže hnis uniknúť a tým viac kanálikov sa vytvorí a môžu siahať do veľkej oblasti. Opakovanými upchatiami píšťaly sa vytvárajú ďalšie a ďalšie kanáliky, ktoré sa môžu rozvetvovať rôznymi smermi.

Bežné prejavy:

  • dlho nemusia byť žiadne
  • opuch, začervenanie tesne nad zadkom
  • neočakávaná vlhkosť alebo opakovaný hnisavý či krvavý výtok v oblasti kostrče
  • nepríjemný pocit pri sedení, bicyklovaní, činnostiach kde vzniká tlak na kostč

Video