Šiesta choroba
11. 10. 2023, 12:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:39)

Zdroj: Shutterstock
Základný popis choroby
Šiesta choroba za svoj názov vďačí svojim pôvodcom, ktorými sú najčastejšie herpesové vírusy 6. typu, veľmi výnimočne herpesvírus 7. typu. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, blízkym kontaktom s malým pacientom.
Šiesta choroba, alebo exanthema subitum, je veľmi časté vírusové ochorenie vyskytujúce sa u detí medzi 5. mesiacom a 5. rokom, najčastejšie medzi 6. - 10. mesiacom, hlavne pri prerezávaní zúbkov, kedy je u detí oslabený imunitný systém. Veľmi zriedka ochorie i staršie dieťa, dokonca aj dospelý človek, ktorý chorobu v detstve neprekonal.
Aké sú príznaky
Pre šiestu chorobu sú typické drobné vyrážky, ktoré väčšinu vznikajú po ústupe teplôt, avšak nemusia sa prejaviť u všetkých. Pri diagnostike je preto dôležité pozerať sa na celú škálu symptómov. To, čo môže dieťatko skutočne potrápiť, sú dlhotrvajúce teploty. Vyžadujú si návštevu lekára a dôkladné vyšetrenie, pri ktorom sa kontroluje moč, vyšetruje sa zápalová aktivita – CRP, ktoré je nízke, keďže sa jedná o vírusové ochorenie, prípadne sa vyšetrí krvný obraz.
Liečba
U niektorých rodičov môže šiesta choroba vyvolať paniku a preto hľadajú prvú pomoc v užívaní antibiotík. Dieťatku nemusia pomôcť.
Pretrvávajúce teploty je potrebné dôkladne vyšetriť a nenasadiť hneď antibiotiká. Často sa totiž stane, že dieťa berie antibiotiká, teploty ustúpia, čo by sa stalo aj bez ich užívania, a dieťatko sa následne vysype, čo môže evokovať alergiu práve na podávané antibiotiká.
Malému pacientovi pomôže predovšetkým symptomatická liečba. To znamená, že znižujeme teplotu, podávame dieťaťu dostatok tekutín, podporujeme imunitu vitamínmi, dbáme na dostatočný oddych, pri kašli podávame lieky na jeho reguláciu a podobne.
Následky
Samotné ochorenie sa prejavuje horúčkou, ktorá môže vystúpiť až do 40 °C, pričom môže mať rôzne trvanie. Pri horúčkach sa môžu prejaviť viaceré symptómy. Toto sú najčastejšie z nich sú mrzutosť, plačlivosť, ľahké infekcie dýchacích ciest ako je nádcha, kašeľ, ochorenie tráviaceho traktu ako je bolesť bruška či hnačky.
Po ústupe teplôt sa na celom tele, na tváričke, hrudníku či brušku objaví drobná ružová vyrážka, ktorá nesvrbí a sama do niekoľkých dní vymizne. Preto na kožu netreba nič aplikovať.
Užitočné rady
Šiesta choroba nepatrí medzi vysoko infekčné ochorenia, napriek tomu je medzi deťmi rozšírená, najmä v detských kolektívoch. Dieťa je nákazlivé už v priebehu inkubačnej doby, kedy nemá žiadne príznaky. Infekčnosť končí odznením príznakov, po zahojení vyrážok. Pri prekonaní ochorenia by sa mala vytvoriť celoživotná imunita, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. Opakovaný výskyt šiestej choroby sa môže objaviť.