MENU
ochorenia-a-z

Kŕčové žily (Varixy)

Základný popis choroby

Kŕčové žily, varixy, sú chronické ochorenie, spojené najčastejšie s genetickou predispozíciou. Spôsobuje ich porucha krvnej cesty v žilách späť do srdca. Spomalenie prietok krvi v žilách spôsobuje rozšírenie žíl, rozšírenie žíl spôsobuje ďalšie spomalenie prietoku krvi a tento bludný kruh spôsobuje postupné zhoršovanie ochorenia.

Rozšírenie žily môže mať rôznu veľkosť a priemer, v závislosti od štádia ochorenia. Vyskytujú sa na dolných končatinách v podobe metličkových žiliek, rozšírených modrastých žíl, hyperpigmentácií, čiže hrdzavých máp na koži, či žíl výrazne vystupujúcich nad povrch kože.

Aj keď sa ochorenie varixov može zdať na prvý pohľad len estetickou či kozmetickou záležitosťou, opak je pravdou. Ak sa totiž nezačne liečiť včas, môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné tažkosti. Pri progresii ochorenia môže dôjsť dokonca k trombóze, čiže upchatiu uzlov kŕčových žíl s rôznymi komplikáciami v podobe zápalov, krvácania alebo trofických zmien na koži.

Vyšetrenia:

Lekár si varixy prehliadne a vyšetrí ich hmatom. Následne urobí ultrasonografické vyšetrenie na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach, tzv. Dopplerovské vyšetrenie. Na základe výsledkov určí presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne metódu liečby.

Video