MENU
ochorenia-a-z

Chladová alergia

Základný popis choroby

Chladová alergia nepatrí k oficiálnym alergiám, akými sú inhalačné či potravinové. Je to pseudoalergia, pri ktorej organizmus reaguje na fyzikálny podnet, v tomto prípade na chlad. Vplyvom chladového podnetu sa z buniek kože a slizníc vyplavuje histamín, ktorý zodpovedá za typické príznaky, teda za reakcie kože, slizníc a dýchacích ciest.

Pacienti majú žihľavku, opuchnutú sliznicu, kýchajú, slzia, majú upchatý nos, vodnatý výtok. U niektorých ľudí sa prejavuje aj kašeľ a dýchavičnosť alebo abnormálne reakcie drobných tepien, napríklad zblednuté končeky prstov. Pri alergii na chlad môže dôjsť aj k strate citlivosti v prstoch a k ich tupej bolesti. Prvým príznakom tohoto ochorenia býva v chaldnejších mesiacoch aj suchá praskajúca pokožka rúk.

Táto alergia trápi prevažne ľudí v strednom veku a môže vzniknúť po infekcii, nových liekoch, alebo po niektorých potravinách. Alergické prejavy sa objavia aj po konzumácii studeného jedla či pití studených nápojov.

Vyšetrenie

Imunoalergológ vylúči alebo potvrdí zápal, urobí autoimunitný skríning, vyšetrí cievy a hladiny hormónov. Na diagnostiku sa najčastejšie používa chladový test. Lekár musí pri vyšetrení myslieť aj na iné choroby, napríklad na infekčné ochorenia (žltačka, mononukleóza, urogenitálne infekty), na ochorenia čreva (podobnosť s intoleranciou lepku, infekciou Helicobacterom pylori), na onkologické ochorenia či na ochorenia spojiva (pri autoimunitných ochoreniach). Aj pri nich môže nastať sekundárna chladová alergia.

Video