MENU
novinky-a-odbornici

Ako si poradiť s nečistotami v oškretom kolene? Prezradí vám záchranár

oškreté koleno
Novinky a odborníci

Ako si poradiť s nečistotami v oškretom kolene? Prezradí vám záchranár

Odborní garanti

Viliam Dobiáš
doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.
Prezident SČK a záchranár

Stokrát beží dieťa po tej istej ceste a stoprvý počujete obrovský plač. Odrenina lakťa či kolena je na svete. Čo s ňou?

Hoci sú  odreté kolená či lakte bežné zranenia, váš drobec ich považuje za obrovskú krivdu. Snažte sa ho pochopiť a určite ho nehrešte. Aj ošetrenie tohto naoko banálneho zranenia má svoje pravidlá.

Čistite ho správne

Pri odretí sa poruší povrch kože. Následne sa objaví drobné krvácanie, ale ide len o jemné presakovanie. V prvom rade sa snažte dieťa upokojiť,  s pádom nepočítalo a mohlo sa aj zľaknúť. Najmä v prípade škôlkarov môže ísť o prvý zážitok so zranením. Potom si umyte ruky a začnite s ošetrovaním. „Odreninu stačí opláchnuť tečúcou pitnou vodou a jej  okolie umyť mydlom alebo dezinfečkným roztokom,“ hovorí o prvej pomoci prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Ak sa v odrenine nachádza hlina, škvara, antuka alebo tráva, odstráňte ich. Hoci aj za cenu miernej bolesti.“ Pokojným hlasom opisujte,  čo idete robiť, deti to upokojí.

Málo rán je takých znečistených, aby na ne nestačila obyčajná tečúca voda a mydlo.
doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.

Ako postupovať pri dezinfekcii

Hoci sa vám to môže zdať  ako dobrý nápad a chcete  urobiť dobre, nikdy nelejte dezinfekčné roztoky priamo do rany. Pri čistení postupujte od okraja rany smerom von do okolia. „Ak by sa dezinfekčný roztok dostal do  rany, chemikália môže poškodiť odkryté vrstvy kože a spomaliť hojenie. Závisí to, samozrejme, aj od koncentrácie dezinfekčného roztoku. Málo rán je takých znečistených, aby na ne nestačila obyčajná tečúca voda a mydlo,“ konštatuje  na základe skúseností záchranár. Potom ranu osušte, jemne na ňu priložte napríklad gázu. Krvné zrazeniny však nezotierajte. Pri ošetrení vám môže pomôcť, ak bude mať dieťa po ruke obľúbenú hračku. Odpúta to jeho pozornosť od zranenia.

Čo ak viac krváca?

Aj keď sa zdá, že na vzduchu  sa rana rýchlejšie hojí, aspoň na pár hodín ju prekryte náplasťou s gázovým vankúšikom. Ochránite ju pred znečistením i pred ďalším poškodením. Niekedy však môže byť krvácanie aj výraznejšie. „Ak rana krváca, najmenej na desať minút zatlačte priamo na  ňu alebo pritlačte jej okraje k sebe a proti kosti. Tak zastavíte krvácanie,“ radí doktor Viliam Dobiáš. „Približne po desiatich minútach totiž krvné doštičky upchajú otvor v poranenej cieve.“  Okolie rany tiež dezinfikujte. Po zastavení krvácania ranu obviažte a prelepte. Väčšmi rozbité koleno či lakeť si vyžaduje pár pokojnejších dní. V blízkosti kĺbov môže po výraznejšom pohybe a napnutí kože rana opäť krvácať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia