MENU
novinky-a-odbornici

Obrovský posun v liečbe parkinsona. Michael J. Fox takto reagoval na nový test

Americký vedci tvrdia, že objavili novú metódu, ktorá by mohla pomôcť určiť ochorenie skôr, ako sa objavia prvé symptómy. Michael J. Fox je nadšený.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Obrovský posun v liečbe parkinsona. Michael J. Fox takto reagoval na nový test

Americký vedci tvrdia, že objavili novú metódu, ktorá by mohla pomôcť určiť ochorenie skôr, ako sa objavia prvé symptómy. Michael J. Fox je nadšený.

Dokázať diagnostikovať Parkinsonovu chorobu skôr, ako sa viditeľne prejaví, už zrejme nebude žiadne scifi. Aspoň to v prenesenom význame tvrdia americkí vedci, ktorý prišli na spôsob, ako identifikovať nahromadenie abnormálnych proteínov spojených s choroboua to oveľa skôr ako sa prejavia prvé symptómy. Svoje zistenia publikovali v odbornom časopise Lancet Neurology.

Treba podotknúť, že choroba je v súčasnosti ťažko diagnostikovateľná, neexistuje na ňu žiaden reálny test a jej príznaky sú podobné s inými ochoreniami, čo značí, že môže byť diagnostikovaná chybne.

A to sa ochorenie za posledných 25 rokov zdvojnásobilo a chorých je až 10 miliónov ľudí. Medzi najznámejšie tváre, ktoré trpia týmto nepríjemným ochorením, patrí herec Michael J. Fox, ktorý už roky vedie kampaň za zvýšený výskum tohto ochorenia. „Som hlboko dojatý týmto prielomom a zdieľam svoju obrovskú vďačnosť s vedcami, účastníkmi výskumu a finančnými podporovateľmi, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby sa cez húževnatosť a odhodlanie umožnil tento historický moment. Ešte nás čaká dlhá cesta – táto správa potvrdzuje, že sme na ceste k ukončeniu Parkinsona,“ uviedol herec vo svojom vyhlásení na Instagrame.

Ako píše The Guardian, Parkinsonova choroba je spôsobená nahromadením abnormálnych proteínov známych ako alfa-synukleín v mozgu a v nervovom systéme. A k tomuto nahromadeniu zrejme dochádza už roky predtým, než sa objavia symptómy ako je tras, pomalý pohyb či stuhnutosť svalov.

Štúdie sa zúčastnilo 1123 účastníkov s rôznou fázou ochorenia. Tí, čo už Parkinsonovu chorobu mali, rizikoví pacienti s génovými variantmi spojenými s týmto stavom a ľudia, ktorí prejavovali skoré príznaky ako strata čuchu či poruchy spánku.

Ako funguje test sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor