Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Obrovský posun v liečbe parkinsona. Michael J. Fox takto reagoval na nový test

Americký vedci tvrdia, že objavili novú metódu, ktorá by mohla pomôcť určiť ochorenie skôr, ako sa objavia prvé symptómy. Michael J. Fox je nadšený.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Americký vedci tvrdia, že objavili novú metódu, ktorá by mohla pomôcť určiť ochorenie skôr, ako sa objavia prvé symptómy. Michael J. Fox je nadšený.

Dokázať diagnostikovať Parkinsonovu chorobu skôr, ako sa viditeľne prejaví, už zrejme nebude žiadne scifi. Aspoň to v prenesenom význame tvrdia americkí vedci, ktorý prišli na spôsob, ako identifikovať nahromadenie abnormálnych proteínov spojených s chorobou a to oveľa skôr ako sa prejavia prvé symptómy. Svoje zistenia publikovali v odbornom časopise Lancet Neurology.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    O čo ide pri transplantácii vlasov? Týka sa len mužov?

    Treba podotknúť, že choroba je v súčasnosti ťažko diagnostikovateľná, neexistuje na ňu žiaden reálny test a jej príznaky sú podobné s inými ochoreniami, čo značí, že môže byť diagnostikovaná chybne.

    A to sa ochorenie za posledných 25 rokov zdvojnásobilo a chorých je až 10 miliónov ľudí. Medzi najznámejšie tváre, ktoré trpia týmto nepríjemným ochorením, patrí herec Michael J. Fox, ktorý už roky vedie kampaň za zvýšený výskum tohto ochorenia. „Som hlboko dojatý týmto prielomom a zdieľam svoju obrovskú vďačnosť s vedcami, účastníkmi výskumu a finančnými podporovateľmi, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby sa cez húževnatosť a odhodlanie umožnil tento historický moment. Ešte nás čaká dlhá cesta – táto správa potvrdzuje, že sme na ceste k ukončeniu Parkinsona,“ uviedol herec vo svojom vyhlásení na Instagrame.

    Ako píše The Guardian, Parkinsonova choroba je spôsobená nahromadením abnormálnych proteínov známych ako alfa-synukleín v mozgu a v nervovom systéme. A k tomuto nahromadeniu zrejme dochádza už roky predtým, než sa objavia symptómy ako je tras, pomalý pohyb či stuhnutosť svalov.

    Štúdie sa zúčastnilo 1123 účastníkov s rôznou fázou ochorenia. Tí, čo už Parkinsonovu chorobu mali, rizikoví pacienti s génovými variantmi spojenými s týmto stavom a ľudia, ktorí prejavovali skoré príznaky ako strata čuchu či poruchy spánku.

    Ako funguje test sa dočítate na ďalšej strane ►►►

    Profesor Andrew Siderowf z Pensylvánskej univerzity, spoluautor štúdie, povedal: „Identifikácia účinného biomarkera pre patológiu Parkinsonovej choroby by mohla mať zásadný vplyv na spôsob liečby tohto ochorenia, čo by mohlo umožniť skoršiu diagnostiku, identifikáciu najlepšej liečby pre rôzne podskupiny pacientov a urýchlenie klinických skúšok.“

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      10 potravín proti starnutiu: Ak chcete mladistvú pokožku v strave by nemali chýbať
      Zdroj: Canva

      Každému účastníkovi bola odobratá vzorka tekutiny, ktorá obklopuje mozog a miechu. Tie sa následne analyzovali v laboratóriách s cieľom nájsť alpha-synukleín. To sú proteíny patologického znaku Parkinsonovej choroby a nový test amplifikácie alfa-synukleínu ich dokáže zosilniť do takej miery, že ich je možné zistiť pomocou štandardných laboratórnych techník.

      „Nikdy predtým sme u živého človeka nemohli vidieť, či sa v ich tele deje táto biologická zmena alfa-synukleínu,“ uviedol Todd Sherer, hlavný misijný dôstojník Nadácie Michaela J. Foxa.

      Výskum potvrdil, že táto technika dokáže nielen presne odhaliť ľudí, ktorí už majú prejavy parkinsona, ale tiež naznačila, že môže odhaliť rizikových jedincov a aj tých, ktorí majú skoré nemotorické symptómy.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.