Tehotenstvo a hemoroidy: Prečo vznikajú a ako ich ošetrovať?
25. 6. 2023, 18:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:38)

Zdroj: Shutterstock
Hemoroidy môžu postihovať až 50 % tehotných žien, no často sa objavia až po pôrode. Prečo sú tehuľky v nevýhode a ako ich liečiť?
Hemoroidy môžu postihovať až 50 % tehotných žien, keďže náročným zmenám je vystavený aj ich cievny systém. „Rastúci plod a maternica tlačia na oblasť malej panvy, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hemoroidov,“ vraví gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.

„V tehotnosti pod vplyvom progesterónu prichádza k spomaleniu črevnej peristaltiky a k častejším zápcham. To spolu so spomínaným zvyšujúcim tlakom maternice spôsobuje väčší tlak aj na konečník a žily v oblasti malej panvy. Následne, sa v nich zhorší prietok čo môže viesť k vzniku hemoroidov. Vznik hemoroidov podporuje aj zvyšujúci sa objemu krvi v tehotenskom organizme,“ dodáva gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová.
Veľkosť hemoroidov u tehotnej ženy býva dokonca výraznejšia, s čím súvisí aj ich intenzívnejšia bolesť. Našťastie sú u mnohých tehuliek len dočasné a po pôrode zmiznú.
Časté sú popôrodné hemoroidy
Popôrodné hemoroidy sú bežným javom a môžu sa vyskytnúť aj u žien, ktoré s nimi nemali problém počas tehotenstva. Samotný pôrod je totiž jedným z najvýraznejších faktorov, ktorý môže za vznik ochorenia. Intenzita tlaku, ktorý žena vyvíja počas vaginálneho pôrodu, zapríčiňuje nadmerný tlak v konečníku a jeho oblasti. Tento tlak spôsobuje nadmerné rozšírenie ciev, čo vedie k vzniku hemoroidov.
„Pri samotnom pôrode sa tlak na konečník násobí a môže situáciu už existujúcich hemoroidov zhoršovať, ale ide o krátkodobý stav, pri liečbe a prevencii následných komplikácií sa prechodné zhoršenie rýchlo upraví. Komplikáciou môže byť pri pôrode, alebo pred ním krvácanie z hemoroidov. Vo veľmi raritných prípadoch môže prísť k prolapsu, vysunutiu konečníka, ktorý som však zatiaľ v svojej praxi nezažila. V malom percente tehotných žien sa môže situácia zhoršiť pred, počas alebo po pôrode trombózou hemoroidálnych uzlov, ktorá si vyžaduje chirurgickú liečbu,“ upozorňuje na možné ťažkosti gynekologička Zuzana Kosibová.
Čím si liečiť zlatú žilu?
Podľa gynekologičky je pomerne častou komplikáciou po pôrode zápal hemoroidov, ktorému sa dá ale vyhnúť preventívnymi opatreniami. Správne nastavenú liečbu je možné doplniť o lokálne lieky, ktoré pomáhajú zabrániť nepríjemnej bolesti a svrbeniu nielen v oblasti konečníka. „V samotnej liečbe by som odporučila hlavne čapíky s protizápalovou, analgetickou a protiedematóznou zložkou a po pôrode aj s anestetickou zložkou,“ radí gynekologička MUDr. Kosibová.
Gastroenterológ Juríček dopĺňa: „Lidokaín je zložka, ktorá má anestetický účinok a prináša rýchlu úľavu od bolesti, tribenozid pomáha znižovať priepustnosť a zvyšuje napätie najmenších ciev v mieste aplikácie. Zároveň má inhibičný účinok na zvyšné látky, ktoré slúžia na zmiernenie zápalu. Krémy aj čapíky s týmito zložkami sú vhodné pre ženy od 4. mesiaca tehotenstva a rovnako pre dojčiace ženy.“ Dôležité je však navštíviť lekára, ktorý pomôže nasmerovať liečbu tým správnym smerom.
Dôsledná hygiena je základ
Okrem liečby je pri hemoroidálnom ochorení veľmi dôležitá, priam nevyhnutná, dostatočná hygiena. Podľa gynekologičky MUDr. Kosibovej môže chladná sprcha po každej stolici či preplach perianálnej oblasti, napríklad dubovou kôrou, klinicky veľmi pomôcť. V prípade, že nie je možné sa opláchnuť po stolici, oplatí sa mať po ruke vlhčený toaletný papier či obrúsky. V lekárňach sú dostupné napríklad vlhčené obrúsky s extraktom z listnatca pichľavého (Ruscus acuelatus), ktorý obsahuje saponíny – ruskogenín a neoruskogenín. „Tieto látky sa používajú na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti, čiže aj hemoroidov,“ vysvetľuje doktor Juríček. Extrakt z listnatca má aj antimikrobiálny účinok voči mnohým druhom patogénov i húb, v niektorých prípadoch porovnateľný dokonca s účinkom štandardne používaných antibiotických liečiv.