MENU
novinky-a-odbornici

Máte po 40-tke? TOTO by ste mali vedieť o jódových tabletkách

Woman,Taking,Medicine.,Beautiful,Young,Woman,Holding,Blister,Pack,With
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Máte po 40-tke? TOTO by ste mali vedieť o jódových tabletkách

Robiť si veľké zásoby jódových tabliet v domácej lekárničke je zbytočné a ich preventívne užívanie nebezpečné!

Kvôli vojne na Ukrajine a obavám z jadrovej hrozby mnohí ľudia začali v lekárňach vo veľkom zháňať tablety obsahujúce jodid draselný. Tieto pilulky dobre poznajú ľudia, ktorí žijú v okolí atómových elektrárni.

Ak by došlo k jadrovej nehode, do ovzdušia sa môže dostať izotop jódu. Ten je nebezpečný pre štítnu žľazu, v ktorej sa ukladá. Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut z lekárni Dr.Max, hovorí: „Ak sa tablety užijú v správnom čase, štítna žľaza sa nasýti stabilným jódom a vdychovaný rádioaktívny jód sa z organizmu vylúči močom, pričom nedôjde k poškodeniu tohto orgánu.“

Aby mala jódová blokáda účinok, tabletu je treba užiť, keď sa nebezpečný jód nachádza v ovzduší alebo hodinu až dve predtým. Podľa farmaceuta si je však potrebné uvedomiť, že nejde o zázračný liek v prípade atómovej katastrofy. „Tieto tablety nechránia pred ostatnými rádionuklidmi, ktoré vznikajú pri štiepení uránu, len pred rádioaktívnym jódom. Neodporúčajú sa užívať osobám nad štyridsať rokov. Najnáchylnejší na poškodenie štítnej žľazy sú mladší ľudia či deti,“ dodáva.

Preventívne nie

Ak sa v snahe pripraviť organizmus na jadrové nebezpečenstvo rozhodnete užívať jódové tablety preventívne, môže to narobiť viac škody ako úžitku.„Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Za žiadnych okolností by ste ich nemali brať svojvoľne. „Ich užívanie môže v dlhodobom horizonte viesť k depresii, nervozite, impotencii či nespavosti,“ varoval na svojej stránke aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Výživové doplnky nestačia? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor