Reklama

Strach, úzkosť aj odmietnutie: Prečo nie je ľahké priznať svoju orientáciu

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Priznať svoju orientáciu si vyžaduje odvahu – najmä v prostredí plnom predsudkov. Psychológ Martin Takáč vysvetľuje, prečo to môže vážne zasiahnuť duševné zdravie a čo všetko s tým súvisí.

    O tom, že homosexualita alebo transexualita sú prirodzenou súčasťou ľudskej rozmanitosti, dnes odborníci nepochybujú. Psychológ Martin Takáč v relácii Talky so Šlacim vysvetľuje, že ešte v minulom storočí boli tieto identity považované za psychické poruchy. Dnes už to neplatí. „V roku 1973 bola homosexualita vyškrtnutá zo zoznamu psychických porúch, a v roku 2022 to isté postihlo aj transexualitu,“ hovorí.

    Dôraz sa kladie na individualitu vývinu sexuálnej identity, ktorá nie je niečím naučeným, ale je človeku vrodená. Pokusy o jej zmenu – často označované ako „terapie“ – mali katastrofálne následky. „Po konverznej terapii mali ľudia dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu,“ pripomína Martin.

    Zdroj: Shutterstock

    Priznať, koho milujem, nie je jednoduché.

    Duševná daň za to, že ste „iný“

    Coming out – teda zverejnenie vlastnej sexuálnej orientácie alebo rodovej identity – často znamená obrovský psychický tlak. LGBTI+ ľudia sa musia denne vyrovnávať s predsudkami, stereotypmi a niekedy aj s otvorenou nenávisťou. Psychológ Martin potvrdzuje, že u klientov z tejto komunity pozoruje častejšie výskyt depresie, úzkosti, ale aj pocit izolácie a obavy o bezpečnosť.

    „Obzvlášť od roku 2022, keď sa stala tragédia na Zámockej, je medzi ľuďmi z komunity zvýšený pocit strachu,“ vysvetľuje. Coming out je tak oveľa viac ako len „oznámenie“. Môže byť existenčným aktom, ktorému predchádza dlhé obdobie vnútorného zápasu a neistoty.

    Zdroj: Shutterstock

    Psychológ upozorňuje, že tlak okolia a spoločenské predsudky môžu výrazne ohroziť duševné zdravie queer ľudí.

    Komu a kedy povedať pravdu o sebe

    Nie je žiadny „správny“ čas na coming out. Psychológ zdôrazňuje, že je to čisto individuálne rozhodnutie. Niektorí ľudia ho neurobia nikdy, iní zvolia postupné kroky. „Pred samotným coming outom navonok predchádza taký vlastný vnútorný, také vlastné uvedomovanie,“ uvádza odborník.

    Pripomína, že obavy z odmietnutia – najmä zo strany rodiny – môžu byť obrovské a oprávnené. Aj preto odporúča mať pri sebe počas coming outu dôveryhodnú osobu, prípadne odborníka, ktorý pomôže situáciu zarámcovať a odpovedať na otázky, ktoré môžu zo strany blízkych prísť.

    Zdroj: Shutterstock

    Odborník zdôrazňuje, že sexuálna orientácia nie je voľba ani trend, ale prirodzená súčasť osobnosti, ktorá si zaslúži rešpekt.

    Rodina nemusí hneď pochopiť

    Aj keď nie všetky coming outy prebehnú hladko, Martin zo svojej praxe vníma, že v rodinách skôr nastupuje fáza šoku, popretia a postupného prijatia než úplné odmietnutie.Často to tí rodičia už dávno aj, ak nie úplne vedia, tak tušia,“ opisuje.

    Prijatie teda môže byť proces, nie jednorazová udalosť. Dôležité je preto dať tomu čas a nepristupovať k blízkym s očakávaním okamžitého pochopenia. V niektorých prípadoch sa opora nachádza skôr mimo rodiny – v komunite či medzi priateľmi, ktorí vedia byť zdrojom bezpečia a prijatia.

    Zdroj: Shutterstock

    Prijať samého seba a hovoriť o tom verejne – pre mnohých LGBTI+ ľudí je to obrovský krok, ktorý môže priniesť úľavu, ale aj bolesť.

    Internet a sociálne siete

    Sociálne siete sú pre LGBTI+ ľudí dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane ponúkajú platformu na vyjadrenie a hľadanie podpory, na druhej strane však vystavujú zverejnené identity riziku nenávisti a kyberšikany. „Niekedy sú to normálne výzvy na lynč, na vraždenie,“ opisuje Martin extrémy z online prostredia. Preto neodporúča začínať coming out verejným príspevkom. Lepšie je ísť cez postupné kroky – najprv povedať dôveryhodnej osobe, neskôr širšiemu okruhu ľudí. A aj to len vtedy, keď je na to človek pripravený.

    Ako môžeme pomôcť?

    A čo môžeme ako priatelia či rodina urobiť, ak vidíme, že niekto z našich blízkych prechádza coming outom alebo má duševnú krízu spojenú s identitou? „Tá podpora, takéto povzbudzujúce slovo, ale hlavne validizácia tých emócií – čiže uznanie, že sa môžu cítiť aj zle – to je najdôležitejšie,“ vysvetľuje psychológ. Netreba dávať nevyžiadané rady ani pôsobiť ako amatérsky terapeut. Úplne stačí, ak človeku ponúkneme ucho na počúvanie, pochopenie a najmä – že ho budeme prijímať takého, aký je.

    Zdroj: Shutterstock

    Už v polovici minulého storočia sexuológ Alfred Kinsey nepriamo naznačil, že v každom z nás by sa mohli ukrývať menšie alebo väčšie bisexuálne či homosexuálne sklony.

    Čo sa ešte vo videu dozviete:

    • Prečo sa ešte stále niektoré kruhy snažia obhajovať konverznú terapiu a čo hovorí veda.
    • Aké mýty o LGBTI+ ľuďoch pretrvávajú a ako ich s humorom a vecne vyvracia odborník.
    • Ako môže kreatívne vyjadrenie, napríklad umenie, móda či film, pomáhať LGBTI+ ľuďom spracovať ich vnútorné prežívanie.
    • Či je homosexualita „trendová“, alebo ide len o nový priestor pre otvorenosť.
    • A čo odporúča psychológ ľuďom, ktorí chcú svoj coming out urobiť bezpečne a citlivo – aj sami k sebe.

    Už ste počuli náš podcast?

    Autor článku

    Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.