Reklama

Ste diabetik? Ako sa starať v zime o chodidlá, radí odborníčka

Ak ste diabetik, pozorne si sledujte chodidlá, aj v zime.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Chodidlo diabetika si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Aké ponožky vám zohrejú nohy, a čo si treba všímať, poradí skúsená podiatrička Denisa Mertl.

Prečo by si mali dávať cukrovkári väčší pozor na chodidlá? Najčastejšie komplikácie sa u nich prejavujú osobitne na nohách. Spôsobuje ich poškodenie ciev a nervových zakončení práve na dolných končatinách. Je veľmi dôležité, aby ste od začiatku diagnostikovania nepodceňovali starostlivosť o chodidlá. Platí to aj v zime, keď sa pokožka ľahšie vysušuje. Prečo sa cukrovkárovi nemusí vyplatiť zohrievanie nôh v kúpeli?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Príliš vlhké byty prajú tvorbe plesní. Ako zakročiť?

    Nemáčajte ich pridlho

    „Nohy si nikdy vo vode nemočte príliš dlho, lebo sa tak výrazne oslabuje bariéra kože. Vhodné je však denné rýchle umývanie v teplej mydlovej vode. Pri zníženej citlivosti sa uistite, že voda nie je príliš horúca. Ideálne lakťom, ako sa to robí pri kúpaní novorodencov. Nie rukou, lebo znížená citlivosť sa môže u diabetika prejaviť aj tam,“ začína s praktickými informáciami podiatrička BSc (HONS) Pod Med MCPod Denisa Mertl PGCert. Po umytí si chodidlá dôkladne vysušte, ale jemne. Určite ich silno a dlho netrite, skôr uterák na pokožku prikladajte. Nezabudnite vysušiť priestory medzi prstami, aby ste zbytočne nepodporovali vznik kožných infekcií.

    Okraje zaoblite

    Po umytí a dôkladnom vysušení chodidiel použite premasťujúci krém. Aplikujte si ho na spodnú a vrchnú časť chodidla, nikdy nie medzi prsty. Hydratácia je veľmi dôležitá, aby na príliš suchej koži nevznikali praskliny. Vyhnite sa prípravkom, ktoré obsahujú alkohol. Pozornejší buďte aj pri domácej pedikúre. „Nechty strihajte rovno a sledujte ich prirodzený tvar. Nestrihajte boky nechtov smerom dolu k nechtovému lôžku. Okraje nechta vždy zaoblite pilníkom. Myslíte na to, že nechty chránia nechtové lôžko, takže ich nestrihajte príliš nakrátko,“ pridáva ďalšie rady skúsená podiatrička. Ak si nechty na nohách lakujete, pravidelne si lak odstráňte, aby ste videli, či na nich nie sú prítomné zmeny v štruktúre, prípadne vo farbe. Celá domáca starostlivosť i voľba obuvi smerujú k tomu, aby ste sa vyhli akýmkoľvek poškodeniam kože. Tie sa totiž môžu neprimerane dlho hojiť a rany sa často zapália.

    Zošliapané vyhoďte

    V zime prirodzene siahnete po hrubších topánkach i ponožkách, ale veľký pozor si dávajte na potenie nôh. Chodidlá musíte mať v suchu. Ak sa vám zdá, že máte ponožky mokré, či už z potenia, alebo z premočenia topánok vlhkosťou, vždy si ich rýchlo vymeňte. Noste pevnú, nepremokavú obuv a dbajte na správnu veľkosť. „Príliš veľké alebo, naopak, malé topánky môžu spôsobiť pľuzgiere. Na novú obuv si zvykajte postupne, aby ste si zbytočne neodrali kožu. Nikdy nenoste vyšmatlané a zošliapané topánky. Vhodná je obuv určená špeciálne pre diabetikov s hlbokým pätovým lôžkom a dostatočným mies­tom na prsty v prednej časti,“ vysvetľuje Denisa Mertl. Poškodeniam kože sa oplatí predchádzať. Celosvetové štúdie preukázali, že okolo desať percent ľudí s diabetom bude mať počas života otvorenú diabetickú ranu na nohe. Ak je dlho otvorená, môže vyústiť do nebezpečnej infekcie mäkkých a kostných tkanív chodidla.

    Voľnejšie gumička

    Rozhodli ste sa, že si chodidlá trochu prevetráte? Ani doma nechoďte bosí. Platí to aj v prípade, ak máte podlahové kúrenie. Nadmerne totiž vysušuje kožu chodidiel. „Určite zvoľte papuče. Nemali by byť tvrdé alebo iba látkové. Vhodné sú papuče pre diabetikov, ktoré sú mäkké, s hrubšou podrážkou a látkovým zvrškom, vďaka čomu sa prispôsobia chodid­lu,“ upozorňuje odborníčka. Dôslednejšie si vyberajte aj ponožky. Siahnite po prírodných materiáloch. Vrchná gumička by mala byť voľnejšia, aby sa nezarezávala do kože. Ideálne je minimalistické šitie, aby šev zbytočne nevytváral tlak na kožu na prstoch. Nájdete aj ponožky šité špeciálne pre diabetikov.

    Zdroj: Shutterstock

    Doma noste papuče, hoci máte aj podlahové kúrenie.

    Pomôže zrkadlo

    Aj na chodidlách sú miesta, ktoré sú viac ohrozené poškodením kože. Väčšiu pozornosť venujte vankúšikom v prednej časti chodidla. „Ak nemôžete ohnúť nohu a pozrieť sa na spodnú časť chodidla a nemá vám kto chodid­lo skontrolovať, použite zrkadlo. Cez odraz si ho môžete preskúmať. Zvýšené ohrozenie vzniká aj v oblasti vystúpených kostí, napríklad pri výskyte haluxu, teda vybočeného palca alebo pri kladivkových prstoch,upozorňuje podiatrička. „Rovnako i miesta, kde topánky alebo ponožky môžu otlačiť kožu, ide o hrany chodidla, konce prstov alebo päty.“ Pravidelne si kontrolujte, či sa na chodidlách neobjavil opuch, začervenanie alebo iné zmeny farby kože, vytekajúca tekutina, teda mokvanie spod zhrubnutej kože nechta. Pri akýchkoľvek zmenách či známkach infekcie vyhľadajte pomoc odborníka a nepúšťajte sa do experimentov.

    Počuli ste už náš podcast?

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.