MENU
novinky-a-odbornici

Spoločný príznak cukrovky a demencie. Ak cítite z úst toto, rýchlo konajte

Dýchnite si do rúk? Cítite? Pozor na výpadky pamäti v neskoršom veku.
Novinky a odborníci

Spoločný príznak cukrovky a demencie. Ak cítite z úst toto, rýchlo konajte

Odvracajú od vás ľudia tvár, ak otvoríte ústa? Špecifický zápach ich môže odrádzať a vám signalizovať vážne ochorenie.

Demencia si, zdá sa, nevyberá. Z najnovšej štúdie uverejnenej v Journal of the American Medical Association však vyplynulo, že roky pred tým, ako sa u vás vyvinie, ju môže predpovedať nenápadný signál tela - doteraz známy ako sprievodný jav cukrovky. Práve cukrovka však môže mať na svedomí neskoršiu demenciu.

Dvakrát viac

Ak si priložíte dlaň k ústam a pocítite zápach acetónu, je zrejmé, že cukrovkou trpíte aj vy. Čím mladší ste, tým viac sa jej škodlivý vplyv na telo v podobe demencie prejaví. 

Výskum zahŕňal viac ako 10 000 dospelých vo Veľkej Británii na začiatku štúdie v 80. rokoch vo veku od 35 do 55 rokov. V nasledujúcich troch desaťročiach sa u 1 710 z nich vyvinula cukrovka 2. typu, zatiaľ čo 639 diagnostikovali demenciu. U sedemdesiatnikov, ktorým sa cukrovka vyvinula za posledných 5 rokov, riziko demencie nestúplo. Avšak tí, ktorí na diabetes ochoreli desať rokov predtým, narástol výskyt demencie až dvojnásobne. Riziko tohto ochorenia sa zvýšilo o 24% za každých päť rokov s cukrovkou. 

Ktorá skupina ľudí je najviac ohrozená? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor