MENU
novinky-a-odbornici

Môže odhaliť ochorenie srdca i cukrovku. Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku?

Lekár by rozhodne nemal byť tým, pred kým sa budete tváriť, že je vám lepšie, ako v skutočnosti. Povedzte mu všetko, no bez preháňania.
Novinky a odborníci

Môže odhaliť ochorenie srdca i cukrovku. Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku?

Odborní garanti

Michaela Macháčová
MUDr. Michaela Macháčová
Všeobecná lekárka pre dospelých

Ak budete zodpovedne pristupovať k prevencii, môžete získať pre mnohými ochoreniami náskok.

Preventívnym prehliadkam Slováci neprikladajú patričnú dôležitosť, tvrdia čísla. Minulý rok ich absolvovalo u všeobecného lekára pre dospelých necelých 40 percent dospelej populácie. „Dokonca seniori nad šesťdesiat rokov, ktorí patria už k takzvanej rizikovej skupine, ich zanedbávajú ešte viac ako mladšie ročníky. Ambulanciu navštívilo len 20 percent seniorov,“ upozorňuje na nie príliš ružovú štatistiku viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Macháčová.

Stojí vás pár minút

Kedy ste ju absolvovali naposledy? Preventívna prehliadka vás pritom nestojí nič, kompletne ju hradí zdravotná poisťovňa. Párminútové vyšetrenie vám však môže zachrániť život. „Vysoký krvný tlak nebolí, ale neliečená arteriálna hypertenzia môže mať skutočne až fatálne následky. Počas prevencie môžeme odhaliť cukrovku alebo takzvaný prediabetes, zvýšený cukor. Spolu  s nadváhou, obezitou a vysokým krvným tlakom sa zaraďujú k metabolickému syndrómu. Ten sa podieľa na zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti na srdcovo-cievne metabolické ochorenia,“ varuje skúsená odborníčka. „Skríningom zase možno včas zachytiť napríklad aj niektoré onkologické ochorenia ako rakovinu hrubého čreva, krčka maternice, prsníka a u mužov rakovinu prostaty. Výhodou je, že môžeme včas začať liečbu.“

Anketa
Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky?

Oplatí sa ju nepremeškať

Nárok na preventívnu prehliadku máte raz za dva roky. Darcovia krvi raz za rok. Určite nie je zbytočná, dozviete sa všetko o najdôležitejších životných parametroch. „Všeobecný lekár skontroluje stav očkovania, hmotnosť, vyšetrí pulz a tlak krvi. Zmeria vám pás, spraví laboratórne vyšetrenia moču a krvi. Zahŕňajú údaje o sedimentácii krvi, krvnom obraze, hladine cukru i vyšetrenie funkcie obličiek,“ približuje skúsená odborníčka. „Súhrn informácií vedie k odhaleniu rizík civilizačných ochorení.“

Štyridsať a viac

Ak už máte nad štyridsať, na preventívnej prehliadke vám skontrolujú aj hladinu cholesterolu a triacylgylcerolov. V minulosti sa označovali častejšie ako triglyceridy. Ich vysoké hodnoty sa spájajú najmä s vyšším rizikom vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale môžu naznačovať aj prípadné metabolické poruchy. Štyridsiatnikov čaká na preventívnej prehliadke i EKG či vyšetrenie ALT, ktoré je ukazovateľom funkcie pečene. Nárok máte na test na okultné krvácanie, ktoré môže v počiatkoch odhaliť karcinóm hrubého čreva  a konečníka. Platí to i pre mladšie ročníky, ktoré majú pozitívnu rodinnú anamnézu na tieto ochorenia. Počas prehliadky dostanete skúmavku s inštrukciami, ako správne odobrať stolicu. Tú môžete doniesť na druhý deň. Do štyroch minút vyhodnotí lekár test priamo v ambulancii.

Skríningom zase možno včas zachytiť napríklad aj niektoré onkologické ochorenia ako rakovinu hrubého čreva, krčka maternice, prsníka a u mužov rakovinu prostaty.
MUDr. Michaela Macháčová

Skontrolujú aj cievy?

Formou dotazníka odhaľuje všeobecný lekár u ľudí nad štyridsať rokov aj riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. V súčasnosti ho však v rámci preventívnej prehliadky nehradí každá poisťovňa. Rovnako je to v prípade skríningového vyšetrenia, ktoré odhalí prípadné upchávanie ciev na dolných končatinách. „Takzvané ABI je bezbolestné, vykoná ho všeobecný lekár, ak má prístroj v ambulancii,“ približuje ďalšie kroky doktorka Michaela Macháčová. „Nárok naň majú pacienti, ak sa sťažujú na príznaky, ktoré by mohli viesť k podozreniu na ischemickú chorobu dolných končatín. Rovnako ako každý nad päťdesiat rokov, ak sa lieči na vysoký krvný tlak, cukrovku alebo má vysoký cholesterol. A robí sa u každého nad šesťdesiat rokov.“ V rámci preventívnej prehliadky lekár ešte skontroluje, či ženy absolvovali gynekologické a muži urologické vyšetrenie. Dámy po štyridsiatke odošle na mamografiu, ak ste ju už predtým neabsolvovali.

Pribudlo viac dezinfekcie

Nedá sa presne určiť čas, ktorý má lekár preventívnej prehliadke venovať. Rozhoduje aj to, či vás trápia nejaké chronické ťažkosti alebo mnohopočetné ochorenia. V každom prípade by vás mal podrobne vyspovedať a skontrolovať od hlavy po päty. „V súčasnej koronadobe by sme mali vyšetrenie stihnúť do pätnástich minút. Po každom pacientovi vykonávame dôkladnú dezinfekciu ambulancie i jeho samotného pred odchodom,“ upokojuje všeobecná lekárka. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že odkedy môžeme opäť vykonávať preventívne prehliadky, denne urobíme minimálne päť preventívnych prehliadok a to vnímam ako obrovský úspech.“

 

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia