MENU
novinky-a-odbornici

Môže odhaliť ochorenie srdca i cukrovku. Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku?

Lekár by rozhodne nemal byť tým, pred kým sa budete tváriť, že je vám lepšie, ako v skutočnosti. Povedzte mu všetko, no bez preháňania.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Môže odhaliť ochorenie srdca i cukrovku. Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku?

Ak budete zodpovedne pristupovať k prevencii, môžete získať pre mnohými ochoreniami náskok.

Preventívnym prehliadkam Slováci neprikladajú patričnú dôležitosť, tvrdia čísla. Minulý rok ich absolvovalo u všeobecného lekára pre dospelých necelých 40 percent dospelej populácie. „Dokonca seniori nad šesťdesiat rokov, ktorí patria už k takzvanej rizikovej skupine, ich zanedbávajú ešte viac ako mladšie ročníky. Ambulanciu navštívilo len 20 percent seniorov,“ upozorňuje na nie príliš ružovú štatistiku viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Macháčová.

Stojí vás pár minút

Kedy ste ju absolvovali naposledy? Preventívna prehliadka vás pritom nestojí nič, kompletne ju hradí zdravotná poisťovňa. Párminútové vyšetrenie vám však môže zachrániť život. „Vysoký krvný tlak nebolí, ale neliečená arteriálna hypertenzia môže mať skutočne až fatálne následky. Počas prevencie môžeme odhaliť cukrovku alebo takzvaný prediabetes, zvýšený cukor. Spolu  s nadváhou, obezitou a vysokým krvným tlakom sa zaraďujú k metabolickému syndrómu. Ten sa podieľa na zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti na srdcovo-cievne metabolické ochorenia,“ varuje skúsená odborníčka. „Skríningom zase možno včas zachytiť napríklad aj niektoré onkologické ochorenia ako rakovinu hrubého čreva, krčka maternice, prsníka a u mužov rakovinu prostaty. Výhodou je, že môžeme včas začať liečbu.“

Anketa
Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky?

Oplatí sa ju nepremeškať

Nárok na preventívnu prehliadku máte raz za dva roky. Darcovia krvi raz za rok. Určite nie je zbytočná, dozviete sa všetko o najdôležitejších životných parametroch. „Všeobecný lekár skontroluje stav očkovania, hmotnosť, vyšetrí pulz a tlak krvi. Zmeria vám pás, spraví laboratórne vyšetrenia moču a krvi. Zahŕňajú údaje o sedimentácii krvi, krvnom obraze, hladine cukru i vyšetrenie funkcie obličiek,“ približuje skúsená odborníčka. „Súhrn informácií vedie k odhaleniu rizík civilizačných ochorení.“

Štyridsať a viac

Ak už máte nad štyridsať, na preventívnej prehliadke vám skontrolujú aj hladinu cholesterolu a triacylgylcerolov. V minulosti sa označovali častejšie ako triglyceridy. Ich vysoké hodnoty sa spájajú najmä s vyšším rizikom vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale môžu naznačovať aj prípadné metabolické poruchy. Štyridsiatnikov čaká na preventívnej prehliadke i EKG či vyšetrenie ALT, ktoré je ukazovateľom funkcie pečene. Nárok máte na test na okultné krvácanie, ktoré môže v počiatkoch odhaliť karcinóm hrubého čreva  a konečníka. Platí to i pre mladšie ročníky, ktoré majú pozitívnu rodinnú anamnézu na tieto ochorenia. Počas prehliadky dostanete skúmavku s inštrukciami, ako správne odobrať stolicu. Tú môžete doniesť na druhý deň. Do štyroch minút vyhodnotí lekár test priamo v ambulancii.

Skríningom zase možno včas zachytiť napríklad aj niektoré onkologické ochorenia ako rakovinu hrubého čreva, krčka maternice, prsníka a u mužov rakovinu prostaty.
MUDr. Michaela Macháčová

Skontrolujú aj cievy?

Formou dotazníka odhaľuje všeobecný lekár u ľudí nad štyridsať rokov aj riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. V súčasnosti ho však v rámci preventívnej prehliadky nehradí každá poisťovňa. Rovnako je to v prípade skríningového vyšetrenia, ktoré odhalí prípadné upchávanie ciev na dolných končatinách. „Takzvané ABI je bezbolestné, vykoná ho všeobecný lekár, ak má prístroj v ambulancii,“ približuje ďalšie kroky doktorka Michaela Macháčová. „Nárok naň majú pacienti, ak sa sťažujú na príznaky, ktoré by mohli viesť k podozreniu na ischemickú chorobu dolných končatín. Rovnako ako každý nad päťdesiat rokov, ak sa lieči na vysoký krvný tlak, cukrovku alebo má vysoký cholesterol. A robí sa u každého nad šesťdesiat rokov.“ V rámci preventívnej prehliadky lekár ešte skontroluje, či ženy absolvovali gynekologické a muži urologické vyšetrenie. Dámy po štyridsiatke odošle na mamografiu, ak ste ju už predtým neabsolvovali.

Pribudlo viac dezinfekcie

Nedá sa presne určiť čas, ktorý má lekár preventívnej prehliadke venovať. Rozhoduje aj to, či vás trápia nejaké chronické ťažkosti alebo mnohopočetné ochorenia. V každom prípade by vás mal podrobne vyspovedať a skontrolovať od hlavy po päty. „V súčasnej koronadobe by sme mali vyšetrenie stihnúť do pätnástich minút. Po každom pacientovi vykonávame dôkladnú dezinfekciu ambulancie i jeho samotného pred odchodom,“ upokojuje všeobecná lekárka. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že odkedy môžeme opäť vykonávať preventívne prehliadky, denne urobíme minimálne päť preventívnych prehliadok a to vnímam ako obrovský úspech.“

 

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor