MENU
novinky-a-odbornici

Očkovanie proti rakovine nie je sci-fi. Pre koho je zadarmo?

Chrániť si zdravie a život pred niektorými druhmi rakoviny je už dnes možné.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Očkovanie proti rakovine nie je sci-fi. Pre koho je zadarmo?

Keby ste vedeli, že existuje očkovanie proti predčasnej smrti, nevyužili by ste ho?

Približne 230 slovenských žien by si každý rok zachránilo život a nezomrelo by na rakovinu krčka maternice a ďalších 400 by na túto zákernú chorobu neochorelo, keby boli zaočkované proti HPV – ľudskému papilomavírusu. Ochrana pred infekciou HPV vírusom, ktorý je za 99 percentami tohto onkologického ochorenia, je pritom dostupná a jednoduchá.

Najviac vírusu je medzi mladými

Ľudský papilomavírus je veľmi rozšírený a stretnú sa s ním asi 4 z 5 ľudí počas svojho aktívneho sexuálneho života. Najčastejšie sú nakazení mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov a najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je medzi 25- až 29-ročnými ľuďmi. Infekcia celé roky nespôsobuje žiadne komplikácie a dokonca aj keď chodíte na pravidelné gynekologické prehliadky, nemusíte o nej tušiť. „Drvivá väčšina prípadov rakoviny krčka maternice sa diagnostikuje až vtedy, keď sa objavia prvé príznaky rakovinového ochorenia, s ktorými ide žena za svojím gynekológom. To už ale môže byť neskoro,“ upozorňuje detská lekárka MUDr. Elena Prokopová, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti a  hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast.

Len pre 13-ročných zadarmo

V súčasnosti je známych 150 druhov HPV vírusu. Z nich HPV 31, 33, 45, 52, 58 spôsobujú okolo 20 percent prípadov rakoviny krčka maternice, HPV 16 a 18 sú zodpovedné až za 70 percent prípadov. Dobrá správa je, že existuje vakcína, ktorá chráni proti HPV 16 aj 18. A ešte lepšia je správa, že existuje i vakcína, ktorá obsahuje až 9 najbežnejších typov HPV spôsobujúcich rakovinu pohlavných orgánov, konečníka a tiež genitálne bradavice. Od januára 2019 je HPV vakcinácia zahrnutá do odporúčaného očkovania pre deti v 13. roku života. „Je nepovinné, záleží len na rozhodnutí rodičov. Vakcína chrániaca pred 2 typmi vírusu je plne hradená zdravotnou poisťovňou. Vakcína, ktorá chráni pred 9 typmi HPV, je v 13. roku života hradená do výšky ceny prvej vakcíny. Zvyšok si pacient doplatí,“ vraví doktorka Prokopová.

Vhodná aj pre chlapcov a dospelých

Podľa pediatričky vakcína najlepšie funguje u tínedžerov pred začatím sexuálneho života, kedy je vysoko pravdepodobné, že ešte nebudú nakazení HPV. Očkovanie nechráni len dievčatá. Mali by ho zvážiť aj rodičia chlapcov.Okrem toho, že muži HPV vírusy prenášajú na všetky potenciálne partnerky, môže u nich spôsobiť rakovinu konečníka, penisu, dutiny ústnej alebo genitálne bradavice. Očkovanie má preto pre chlapcov určite význam,“ zdôrazňuje lekárka.

Aj keď vakcína najlepšie účinkuje v mladom veku, je preukázané, že aj očkovanie dospelých má svoj význam. Medzinárodné gynekologické a imunologické spoločnosti  odporúčajú zaočkovať najmä tých, ktorí prekonali HPV infekciu. Hlavne ženy po konizácii krčka maternice môže očkovanie ochrániť pred opätovným ochorením.

Vírusu sa môžeme úplne zbaviť

Lekári veria, že pri zaočkovanosti aspoň polovice mladých ľudí vznikne kolektívna ochrana a spomalenie šírenia vírusu. Pri celoplošnom zaočkovaní detí by sa v horizonte dvadsať až tridsať rokov mohlo podariť úplne zbaviť najčastejšieho pôvodcu rakoviny krčka maternice v našej populácii. „V súčasnosti je HPV očkovanie zahrnuté do imunizačných programov vo viac ako 100 krajinách. Milióny žien boli zaočkované a neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie príhody súvisiace priamo s vakcínou proti HPV,“ dodáva doktorka Prokopová. V krajinách, kde funguje dôsledná prevencia rakoviny krčka maternice spolu s včasným očkovaním tínedžerov proti HPV sa výskyt predrakovinových ochorení krčka maternice znížil až o 80 percent.

Nepremeškajte to!

Dvojvalentná vakcína, ktorá obsahuje dva vysoko rizikové typy HPV 16 a 18, je plne preplácaná zdravotnými poisťovňami v 13. roku života, čiže medzi dvanástymi a trinástymi narodeninami tínedžerov. Táto vakcína pokrýva 47% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.

Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 typov HPV a pokrýva 77% infekcií vyvolaných ľudským papilomavírusom u nás. Pre deti v 13.roku života je hradená čiastočne.

Všetci ostatní si vakcíny musia hradiť sami. U detí stačia dve dávky, dospelí potrebujú tri dávky vakcíny podané podľa očkovacej schémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia