MENU
novinky-a-odbornici

Novinka na zarastajúce NECHTY. Trápiť vás už NIKDY nebudú!

O pekné nechty sa treba zodpovedne starať.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Novinka na zarastajúce NECHTY. Trápiť vás už NIKDY nebudú!

Ak si neviete správne strihať nechty na nohách, je pravdepodobné, že skôr či neskôr vám začnú zarastať. Čo robiť, aby sa vám nezapaľovali a neboleli vás?

Problém zarastajúcich nechtov vzniká väčšinou v dôsledku ich neprimerane hlbokého zastrihávania respektíve zastrihávania nechtov do oblúka. Oblúk sa strihá na rukách, na nohách by ste mali nechty strihať rovno a tak, aby okraje nechtov boli stále dosť dlhé, presahovali po okrajoch prst a nemali šancu  zarastať do tkaniva na prstoch. "Zarastajúce nechty sa vyskytujú najčastejšie na palcoch nôh. Majú ich prevažne ženy. Príčinou môže byť okrem zlého zastrihávania nechtov aj nosenie nevhodnej obuvy, príliš úzkej v prednej časti," vraví MUDr. Július Muranský, MPH, chirurg  z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave.

So samoliečbou opatrne

Samoliečbu v domácom prostredí by lekár rozhodne neodporúčal. "Pacienti robia častokrát to najhoršie, zarastajúci necht opakovane zastrihávajú," vraví odborník. Neraz si tak môžete spôsobiť bakteriálne a mykotické infekcie, ktoré sa začnú šíriť pod nechtom a následne sú ťažko liečiteľné. "Jediné, čo môže pacient robiť doma, je namočiť vatičku do benzinalkoholu a potierať ňou necht. Vhodné je aj nadvihovanie postihnutého nechta.
Radšej by som však odporučil vyhľadať odborníka, ideálne lekára. V počiatočných štádiách môžu pomôcť aj skúsené pedikérky," radí chirurg.

Skvelá finta s nanostriebrom

Ako zarastajúce nechty vlastne liečiť? Záleží to od štádia zarastania. "Najprv sa snažíme využiť konzervatívnu metódu, ktorá spočíva v uvoľnení nechta a jeho podložení špeciálnymi materiálmi z nanostriebra. Fungujú ako lokálne antibiotikum. Keď nechet rastie, 'šmýka' sa po nanostriebre a nezarastá dovnútra do kože. Tieto materiály veľmi účinne znižujú zápalovú reakciu, nadvihujú necht, a tým pádom nie je nutné použiť pri liečbe skalpel.
Touto metódou vieme pomôcť približne 90% pacientov. Zápal ustúpi za 1 až 3 týždne, v závislosti od pôvodného stavu nechta," vysvetľuje postup MUDr. Muranský. Nie je teda pravda, že  jedinou metódou liečby je chirurgický zákrok.

Najúčinnejšia metóda na svete

V prípade, že konzervatívna liečba neprinesie želaný efekt alebo sa problém zarastajúcich nechtov objavuje opakovane, pristupuje sa k chirurgickému zákroku. Existuje ich niekoľko druhov.

"Začal by som novinkou na Slovensku, ktorá k nám prišla zo zahraničia. Ide o Vandenbosovu metódu. V celosvetovom meradle ide o jednu z najúčinnejších metód s nulovou recidívou. Princípom metódy je zmenšenie okolitého tkaniva, ktoré tlačí a deformuje necht. Výhodou je, že postihnutý necht si zachová svoj pôvodný tvar a veľkosť," odporúča lekár modernú liečbu.

Okrem Vandenbosovej metódy sa pri liečbe zarastajúcich nechtov môže robiť aj plastikanechtového lôžka. Jej výsledkom je však zúženie nechta a mierna zmena jeho výzoru. "Bez ohľadu na to, ktorý postup sa zvolí, zákrok nevyžaduje narkózu a robí sa len v lokálnej anestézii. Celé ošetrenie zarastajúceho nechta trvá približne 20 až 30 minút," popisuje moderný spôsob liečby chirurg.

Aby sa problém neopakoval

Po tomto zákroku môžete hneď odísť do domácej starostlivosti. Následne sa necht hojí a približne o 2 až 3 mesiace dorastie. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgický zákrok, by mali byť v budúcnosti veľmi dôslední pri zastrihávaní nechtov a výbere vhodnej obuvy, aby bola dostatočne široká v oblasti nechtov. "Nechty si strihajte rovno a tak, aby okraje presahovali nad kožu," radí MUDr. Muranský.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor