MENU
novinky-a-odbornici

Máte reumu? Čo musíte vedieť o očkovaní proti covidu?

očkovanie

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte reumu? Čo musíte vedieť o očkovaní proti covidu?

Je veľmi dôležité aj to, akú liečbu máte nasadenú. Pri nových očkovacích látkach je nevyhnutné posúdiť, či pôjde o živé atenuované, teda oslabené očkovacie látky, alebo očkovacie látky hodnotené ako neživé.

Reumatologických ochorení je viacero a každý človek a pacient je jedinečný. Preto je dôležité zohľadniť váš aktuálny stav pri očkovaní. „Na základe platných odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pacienti so závažnou formou reumatického ochorenia na biologickej liečbe, bez ohľadu na vek, môžu byť vakcinovaní už v piatej fáze a pacienti so stredne závažnou formou reumatického ochorenia, nevyžadujúci biologickú liečbu, v šiestej fáze celonárodného očkovania,“ vysvetľuje na úvod všeobecná lekárka MUDr. Katarína Varechová z michalovskej nemocnice.

Len neživé vakcíny

Slovenská reumatologická spoločnosť preto vydala v posledných dňoch svoje stanovisko k očkovaniu proti COVID-19, s prihliadnutím na to, že „k 15.1.2021 nie sú publikované žiadne údaje, ktoré by dokumentovali účinnosť a bezpečnosť rôznych vakcín proti SARS-CoV-2 špeciálne v skupine pacientov so zápalovými reumatickými ochoreniami, teda u pacientov na imunosupresívnej / imunomodulačnej liečbe.“ Podľa tohto odporúčania pri nových očkovacích látkach je nevyhnutné posúdiť, či pôjde o živé atenuované, teda oslabené očkovacie látky, alebo očkovacie látky hodnotené ako neživé.

Pacientom so zápalovými reumatickými ochoreniami a pacientom na imunosupresívnej / imunomodulačnej liečbe majú byť aplikované len očkovacie látky, ktoré sú hodnotené ako neživé.
MUDr. Katarína Varechová

„Pacientom so zápalovými reumatickými ochoreniami a pacientom na imunosupresívnej / imunomodulačnej liečbe majú byť aplikované len očkovacie látky, ktoré sú hodnotené ako neživé. Pre doplnenie, mRNA vakcíny - Comirnaty a Moderna - i vakcína Astra Zeneca sú zaradené medzi neživé. Očkovanie reumatických pacientov má byť realizované pokiaľ možno v pokojovom štádiu ochorenia,“ hovorí doktorka Varechová. 

Zároveň je podľa lekárky vhodnejšie podanie vakcín ešte pred začatím imunosupresívnej liečby. „Z bezpečnostného hľadiska treba dať pozor na obe dostupné mRNA vakcíny u pacientov, ktorí mali anafylaktickú reakciu po aplikácii certolizumabu. Ako certolizumab, tak i obe dostupné mRNA vakcíny totiž obsahujú polyetylénglykol(PEG). Vakcína firmy Astra Zeneca a Oxfordskej univerzity neobsahuje PEG a preto by mohla byť alternatívou pre túto skupinu pacientov. Keďže v reumatológii existuje mnoho liečebných schém a liečiv, a každý pacient je zároveň jedinečný, je potrebné poradiť sa o vhodnosti a načasovaní očkovania so svojím reumatológom," uzatvára odborníčka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor