MENU
novinky-a-odbornici

Čo ak pohnete okom pri laserovej operácii? Vysvetľuje lekár

The,Operation,On,The,Eye.,Cataract,Surgery
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Čo ak pohnete okom pri laserovej operácii? Vysvetľuje lekár

Stačí doslova pár sekúnd a váš zrak sa môže zostriť o niekoľko dioptrií. Neplatí to však pre každého.

Laserové operácie očí sa realizujú už viac ako 30 rokov, no stále sa zlepšujú. Sú šetrnejšie k oku, rýchlejšie, presnejšie. Kým kedysi ste videli množstvo očných lekárov s okuliarmi, nové trendy sú už ochotní aj oftalmológovia praktizovať na vlastnej koži. Či skôr na vlastnom oku.

Musíte splniť isté kritéria

Pri povrchových metódach a pri zákrokoch s využitím excimerového lasera sa zákrok robí tak, že  vrchná časť rohovky je najprv chirurgicky odstránená. Teraz je tu ešte ďalšia možnosť, zákrok femtosekundovým laserom, ktorý umožňuje operáciu priamo vo vnútri rohovky.

Každému jednému zákroku predchádzajú prísne predoperačné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na operáciu. Na operačnú sálu sa dostane len tá osoba, ktorá splní všetky kritériá,“ hovorí MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky  v Bratislave, ktorý operáciu najmodernejšou verziou femtosekundového lasera sám podstúpil.

Rohovka ostane celistvá

Zákrok s ním je k rohovke šetrnejší, rýchlejší, bezpečnejší a s kratšou dobou rekonvalescencie „Takmer celý ho vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke, pričom sa na nej vykoná rez o veľkosti dvoch až troch milimetrov. Lekár následne len veľmi šetrným spôsobom vyberie časť rohovky v tvare šošovičky. Ide o časť s dioptriami či astigmatizmom, ktorú bolo potrebné odstrániť. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ vysvetľuje primár Piovarči.

Za pár sekúnd to prístroj zvládne

Pod laserom strávi pacient len 5 až 10 sekúnd a napraviť sa dajú aj také refrakčné chyby, u ktorých to doposiaľ nebolo možné. V blízkej budúcnosti by sa mala okrem krátkozrakosti dať odstrániť aj ďalekozrakosť. Ak máte pocit, že by ste pri operáciu nezvládli nepohnúť očami, podľa lekára je táto obava zbytočná. Laserový prístroj novej generácie oko dôkladne sleduje a "proces vykonáva úplne sám". O tom, ktorí pacienti sú vhodní na zákrok, však musí rozhodnúť lekár. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor