MENU
novinky-a-odbornici

Čo ak pohnete okom pri laserovej operácii? Vysvetľuje lekár

The,Operation,On,The,Eye.,Cataract,Surgery
Novinky a odborníci

Čo ak pohnete okom pri laserovej operácii? Vysvetľuje lekár

Stačí doslova pár sekúnd a váš zrak sa môže zostriť o niekoľko dioptrií. Neplatí to však pre každého.

Laserové operácie očí sa realizujú už viac ako 30 rokov, no stále sa zlepšujú. Sú šetrnejšie k oku, rýchlejšie, presnejšie. Kým kedysi ste videli množstvo očných lekárov s okuliarmi, nové trendy sú už ochotní aj oftalmológovia praktizovať na vlastnej koži. Či skôr na vlastnom oku.

Musíte splniť isté kritéria

Pri povrchových metódach a pri zákrokoch s využitím excimerového lasera sa zákrok robí tak, že  vrchná časť rohovky je najprv chirurgicky odstránená. Teraz je tu ešte ďalšia možnosť, zákrok femtosekundovým laserom, ktorý umožňuje operáciu priamo vo vnútri rohovky.

Každému jednému zákroku predchádzajú prísne predoperačné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na operáciu. Na operačnú sálu sa dostane len tá osoba, ktorá splní všetky kritériá,“ hovorí MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky  v Bratislave, ktorý operáciu najmodernejšou verziou femtosekundového lasera sám podstúpil.

Rohovka ostane celistvá

Zákrok s ním je k rohovke šetrnejší, rýchlejší, bezpečnejší a s kratšou dobou rekonvalescencie „Takmer celý ho vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke, pričom sa na nej vykoná rez o veľkosti dvoch až troch milimetrov. Lekár následne len veľmi šetrným spôsobom vyberie časť rohovky v tvare šošovičky. Ide o časť s dioptriami či astigmatizmom, ktorú bolo potrebné odstrániť. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ vysvetľuje primár Piovarči.

Za pár sekúnd to prístroj zvládne

Pod laserom strávi pacient len 5 až 10 sekúnd a napraviť sa dajú aj také refrakčné chyby, u ktorých to doposiaľ nebolo možné. V blízkej budúcnosti by sa mala okrem krátkozrakosti dať odstrániť aj ďalekozrakosť. Ak máte pocit, že by ste pri operáciu nezvládli nepohnúť očami, podľa lekára je táto obava zbytočná. Laserový prístroj novej generácie oko dôkladne sleduje a "proces vykonáva úplne sám". O tom, ktorí pacienti sú vhodní na zákrok, však musí rozhodnúť lekár. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor