MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Pri zväčšených malých pyskoch ohanbia pomôže plastika

Closeup,Young,Woman,Sitting,On,Couch,,Only,The,Legs,And
Novinky a odborníci

Lekár radí: Pri zväčšených malých pyskoch ohanbia pomôže plastika

Vnútornú pohodu vám môžu rozhodiť aj veci, o ktorých si nahovárate, že sú nepodstatné. No nemusia byť. Napríklad veľkosť či tvar pyskov svojho ohanbia vnímajú mnohé ženy veľmi citlivo. Oplatí sa riešiť to operačne? Ako prebieha zákrok?

Možno si poviete - tá už od dobroty nevie čo so sebou. Nechať si operovať genitálie! No ohanbie dokáže narobiť celkom slušné problémy – fyzické aj psychické. Kláru (29) škreli výrazné vnútorné pysky už od puberty. Ovládal ju pocit, že všetci to musia vnímať. „Mala som doslova komplexy, necítila som sa komfortne. Na kúpalisku som si vždy okolo pásu previazala šatku, spodný diel plaviek som si kupovala trenkový, nie nejaké pekné vykrojené bikinky. Obťažovalo ma to však napríklad aj pri bicyklovaní, takže to nemohol byť len čisto môj výmysel,“ spomína čerstvá mamička. „Jednoducho som mala dojem, že som tam dolu iná ako ostatné ženy. Preto som trochu pátrala a zistila som, že ohanbie sa dá operovať.“

Je to naozaj dôležité?

Priateľovi, s ktorým chodila sedem rokov, opatrne nadškrtla túto, pre ňu tak citlivú tému, no on sa len čudoval. „Vôbec to neriešil, bol prekvapený, o čo ide. Pochopila som, že je to skôr môj vnútorný problém a snažila som samú seba presvedčiť, že to nie je dôležité,“ vraví Klára. No pred dvomi rokmi, po návrate z dlhodobého pobytu v zahraničí, sa definitívne rozhodla. „Povedala som si – keď nie teraz, tak nikdy. Priateľa som v tom čase nemala, nebolo treba nikomu nič vysvetľovať. Spontánne som sa rozhodla, že idem do toho.“ A tak sa objednala na labioplastiku, plastickú operáciu pyskov ohanbia.

Cítim sa vo svojom tele lepšie

Operáciu podstúpila v lokálnej anestézii. „Trochu som sa bála, že ma doktor bude rezať pri vedomí, ale bolo to v pohode, dokonca mi pustili hudbu, akú som si vybrala,“ smeje sa mladá žena. Hojenie operačnej rany bolo spočiatku trochu nepríjemné, no poctivo dodržiavala pokyny lekára, ranu si chladila, dávala na ňu bylinkové obklady a bola v kľude, takže sa rýchlo a bez komplikácii zahojila. „Bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť! Takmer prvá vec, ktorú som spravila – kúpila som si nové pekné plavky,“ smeje sa Klára. „Psychicky mi to neuveriteľne pomohlo, môj vnútorný blok je preč a cítim sa vo svojom tele o sto percent lepšie. Táto investícia samej do seba, sa mi rozhodne oplatila.

Veľká psychická pomoc

Diane (31) nasadil, ako sama hovorí - chrobáka do hlavy -, zlý partner. Pár necitlivých slov ju natoľko rozhodilo, že začala zvažovať operáciu tvaru pyskov ohanbia. „Prispeli k tomu aj mužské reči, keď som počula, čo chlapi preberajú a ako sa o tom rozprávajú,“ dodáva Diana. Na rozdiel od Kláry nepremýšľala nad úpravou genitálií u plastického chirurga až tak dlho. „Usadila sa vo mne nespokojnosť, stále som to mala v hlave, tak som si povedala, že situáciu treba riešiť. Hoci v bežnom živote mi pysky žiadne problémy nerobili.“ Aj ona podstúpila operáciu v lokálnej anestézii. Ďalší týždeň bol trochu nepríjemný, lebo oblasť rany bola dosť spuchnutá, no po siedmych dňoch už Diana bez väčších problémov nastúpila do práce. „Pre iných to môže vyzerať ako nejaká kravina, ale mne operácia psychicky pomohla, a o to išlo,“ potvrdzuje Diana slová Kláry.

Čo o labioplastike hovorí plastický chirurg?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor