Tichý zlodej zraku: Čo vás čaká, keď sa sivý zákal vráti?
7. 2. 2021, 14:00 (aktualizované: 9. 2. 2021, 19:01)

Zdroj: MICHAL SMRČOK
Máte za sebou operáciu sivého zákalu? Skôr či neskôr vás čaká druhé kolo. No hlavu hore, s tým prvým sa nedá porovnať.

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Na otázku odpovedá
Najdlhšie, najčastejšie a najúspešnejšie vykonávaná operácia na svete. Aj to sa dočítate o zákroku, ktorý podstúpi každý tretí človek na planéte. Ak nemieni dobrovoľne oslepnúť. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedá katarakta za polovicu strát zraku. Liečba je pritom nielen jednoznačná, bezplatná a v prípade laserového zákroku rýchla, bezpečná a bezbolestná, ale ešte aj s trvalým výsledkom. „Akože trvalým?“ zháči sa Dagmar, ktorá má druhotný sivý zákal. A nie je zďaleka jediná.
Na istotu
Pár rokov po operácii sivého zákalu sa problémy so zrakom vrátia asi desiatim percentám ľudí. To tvrdia štatistiky. No podľa skúseností lekárov druhotný sivý zákal, odborne sekundárna katarakta, neminie skôr či neskôr nikoho. A dokonca čím mladší podstúpi prvú operáciu, tým rýchlejšie sa na kliniku vráti. „Sivý zákal je prirodzené zostarnutie šošovky, ktorá tvrdne a stráca priehľadnosť. Pri zákroku ju odstránime a nahradíme ju umelou vnútroočnou šošovkou, ktorá sa už zakaliť nemôže. To však neplatí o okolitých štruktúrach,“ objasňuje očný lekár Pavol Veselý. Druhotný sivý zákal postihuje puzdro, v ktorom je šošovka uložená. Jeho zakalenie, respektíve zvrásnenie sa prejaví veľmi podobne ako zákal šošovky – zhoršeným zahmleným a rozostreným videním, prípadne aj zvýšeným slzením.
Šťastná náhoda
Dagmar si však myslela, že zrak sa jej zhoršuje vekom. Navyše nevidela zle stále. Keď sa sústredila a šošovka sa dostala do „správnej“ polohy, videla cez nezakalenú štrbinu v puzdre absolútne ostro. Keby jej vnuk pri hre takmer nevypichol oko, naďalej by sa odovzdane pozerala na svet cez sivý filter. „Švihol tým malým prstom a natrhol mi spojovku. Tá sa, našťastie, zrástla bez šitia, ale doktorka na pohotovosti mi povedala, že mám druhotný sivý zákal,“ hovorí sedemdesiatnička desať rokov po operácii, ktorá ju sivého zákalu zbavila. A hoci na ňu nemá zlé spomienky, opakovaného zákroku sa obávala. Ako to však chodí, predstava bola oveľa horšia ako realita. Oveľa.
Nebolí, nesmrdí
„Odstránenie sekundárnej katarakty sa robí špeciálnym laserom ambulantne. Nič necítite a netrvá to azda dlhšie ako minútu,“ opisuje doktor Veselý zákrok, ktorý sa dá prirovnať k bežnému vyšetreniu štrbinovou lampou. Nebolí, nie je dokonca ani nepríjemný, nevyžaduje si špeciálny pooperačný režim a ani deň voľna. A, samozrejme, plne ho hradí zdravotná poisťovňa. Oči máte znecitlivené kvapkami a hoci vám laser „páli“ kal v šošovkovom puzdre, nepočujete a necítite absolútne nič. Ani žiaden puch, o ktorom ste mohli počuť od známych s odlaserovanými dioptriami.
Vidíte?
Pohľad sa vám vyčistí bezprostredne po zákroku. Štyri až šesť týždňov po laserovaní môžete vidieť nanajvýš jemný závoj, ktorý sa však nedá porovnať s tým, čo Dagmar videla, teda nevidela predtým. „Zákrok som podstúpila ráno. Poobede som mala ešte trochu rozmazané písmenká a celkovo som v ten deň mala unavené oči. Doslova si pýtali skorší spánok. Ale na druhý či tretí deň som už vôbec nič necítila,“ neskrývala nadšenie. Naozaj už ani nedúfala, že ešte niekedy uvidí svet v jasných farbách. „Tešila som sa, že vo svojom veku ešte vôbec vidím,“ neodpustila si v deň svojich 75. narodenín.
Je to jasné
Diagnóza druhotný sivý zákal je jednoznačná. Nedá sa s ničím zameniť a, našťastie, nemaskuje nijaké vážnejšie ochorenie. „Kedysi sa sekundárna katarakta odstraňovala len skalpelom a vnútroočnou operáciou, čo so sebou nieslo všetky riziká. Dnes sa k takémuto riešeniu pristupuje len v nevyhnutných a vo výnimočných prípadoch, keď nie je možný zákrok YAG laserom,“ hovorí Pavol Veselý, podľa ktorého nemôžete urobiť nič preto, aby ste sekundárnu kataraktu zaručene nedostali. Nerobí rozdiel medzi mužmi a ženami. Možno o niečo radšej si vyberá mladšie ročníky. Nepomôžu však umelé slzy, výživové doplnky ani kvalitné slnečné okuliare. Hoci nič z toho nemusí byť na škodu. „Zásadný vplyv na intenzitu sekundárneho zákalu a jeho časový nástup má kvalita umelej vnútroočnej šošovky, jej materiál a dizajn. Preto je nesmierne dôležité zaujímať sa o to, aký implantát dostanete,“ vyzýva lekár. Základ je zbytočne nečakať a zájsť k očnému hneď, ako sa vám niečo na vašom zraku nepozdáva. Aj keď vám v zásade nič smrteľné nehrozí, vidieť opäť všetky farby sveta stojí za to.
Už je to tu?
Druhotný sivý zákal, sekundárna katarakta, sa prejavuje problémami so zrakom. Videnie môže byť:
- zhoršené
- zahmlené
- neostré
- rozmazané
- oči môžu slziť