MENU
novinky-a-odbornici

Očkovanie proti COVID-19: Čo alebo kto by vás presvedčil?

Woman,With,Face,Mask,Getting,Vaccinated,,Coronavirus,,Covid-19,And,Vaccination
Novinky a odborníci

Očkovanie proti COVID-19: Čo alebo kto by vás presvedčil?

Názory na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa rôznia. Čo vás pri rozhodovaní ovplyvní najviac?

Podľa výsledkov prieskumu Ako sa máte Slovensko?, by možnosť vakcinácie u všeobecného lekáraby zvýšila ochotu zaočkovať sa u viac ako 41 % respondentov s odmietavým či nerozhodným postojom. Ponuka peňazí za očkovanie by zmenila názor u 15,7 % respondentov.

Výber vakcíny

Z prieskumu tiež vyplýva, že najvýraznejšiu šancu ovplyvniť postoj k očkovaniu by mala možnosť vybrať si spomedzi vakcín používaných inde vo svete. Až 30,6 % z respondentov, ktorí sa očkovať nechcú alebo váhajú, by pri takejto možnosti určite alebo skôr zmenilo svoj postoj.

Silným argumentom v prospech očkovania by bola pre ľudí aj nemožnosť bez očkovania cestovať do zahraničia. To by presvedčilo 24,3 % respondentov. Na treťom mieste sa umiestnila hrozba obmedzeného vstupu do niektorých verejných priestorov bez očkovania, ako je kino, plaváreň či posilňovňa.

Najbližší 

Pri rozhodovaní o očkovaní je pre respondentov dôležitý najmä názor najbližšej rodiny. Za dôležitý ho pokladá 48,6 % respondentov. Podobne dôležité sú aj názory respondentovho všeobecného lekára (46,9 %) a blízkej osoby s lekárskym či farmaceutickým vzdelaním (46,6 %).

„Ukazuje sa, že pri rozhodovaní sa o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 je okrem najbližšej rodiny mimoriadne dôležitý i všeobecný lekár. Dá sa predpokladať, že ak by sa podarilo rozšíriť vakcináciu i do ambulancií všeobecných lekárov, tak by sa časť doteraz nerozhodných či očkovanie odmietajúcich ľudí dala zaočkovať," zhodnotil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Za pomerne dôležité respondenti pokladajú i názory vedeckých inštitúcií a slovenských vedcov (42,9 %). Naopak, za menej dôležité považujú respondenti názory verejných a politických inštitúcií.

Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní respondenti pokladajú svojho lekára (49,1 %). Vysokú mieru dôveryhodnosti majú aj slovenskí vedci (48 %) a informácie od známych a príbuzných. Najmenej respondenti dôverujú informáciám celoštátnych televízii a denníkov (17,4 %) či informáciám od osobností spoločenského života (14,4 %). Najmenej respondenti dôverujú informáciám na internete a sociálnych sieťach (14,2 percenta).

Za prieskumom Ako sa máte, Slovensko? stojí Slovenská akadémia vied (SAV) a spoločnosti Mnforce a Seesame. Zber dát prebiehal na vzorke tisíc respondentov od štvrtka 28. januára do utorka 2. februára. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia