MENU
novinky-a-odbornici

Kedy sa dá vyhnúť nemocnici? Stavte na jednodňovú chirurgiu

Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Kedy sa dá vyhnúť nemocnici? Stavte na jednodňovú chirurgiu

Aj na Slovensku to ide moderne a efektívne. S menšími zákrokmi nemusíte tráviť čas v nemocnici a obávať sa o svoje zdravie z hľadiska sekundárnej nákazy. Viete aké zákroky môžete absolvovať v jednodňovej chirurgii? Vítané sú aj deti!

Jednodňová zdravotná starostlivosť získava na Slovensku na popularite. Pacient nestrávi na nemocničnom lôžku viac ako 24 hodín a vyhne sa tak riziku sekundárnej nákazy na lôžku, čo môže byť zápal pľúc, ale aj vírusová infekcia Covid-19.

A práve pandémia kovidu mala na jednodňovú starostlivosť negatívny dopad. Za dva roky sa mnohé operačné výkony pozastavili a tak jednodňová chirurgia, ktorá sa na Slovensku vykonáva aj tak v malej miere, zažila svoj útlm. Na operačné zákroky sa čakalo a doteraz čaká týždne až mesiace aj v nemocniciach.

V Bratislave nedávno vzniklo nové Centrum jednodňovej chirurgie, ktoré je pacientom už plne prístupné a je v ňom možné niektoré operačné zákroky vykonať práve behom jedného dňa a to aj s kratšou dobou rekonvalescencie.

Zľava: prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova, PhD., MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra, MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, urológ, MUDr. Tomáš Horák, ortopéd.Zľava: prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova, PhD., MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra, MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, urológ, MUDr. Tomáš Horák, ortopéd.
Zľava: prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova, PhD., MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra, MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, urológ, MUDr. Tomáš Horák, ortopéd.
Zdroj: Karolína Trnovcová

„Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času. Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií. Poliklinika Bezručova otvára Centrum jednodňovej chirurgie so zameraním na ortopedické operácie chodidla, ruky a urologické operácie vonkajších pohlavných orgánov a operačné riešenie inkontinencie. Pacientom budú k dispozícii unikátni lekári, ktorí sa venujú vysoko špecializovanej starostlivosti,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. s tým, že problémom nie sú len odložené operácie, ale aj nedostatočne zadefinovaná cesta pacienta. Ten blúdi od dverí k dverám a v zdravotnom systéme sa stráca.

Ďalej sa dozviete o aké operácie ide, aj informáciu o cene  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor