MENU
novinky-a-odbornici

Nenápadné príznaky rakoviny vaječníkov, aj vzdúvanie

Bolesť v podbruší či nadúvanie môže mať mnoho príčin. Patrí k nim aj rakovina vaječníkov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nenápadné príznaky rakoviny vaječníkov, aj vzdúvanie

Rakovina vaječníkov je z hľadiska úmrtnosti výrazne riziková, pretože je často diagnostikovaná neskoro. Dôvodom je nedostatok vedomostí o jej príznakoch a zanedbávanie preventívnych prehliadok u gynekológa. Poznáte signály, ktoré by vás na ňu mali upozorniť?

"V súčasnosti sú dve tretiny prípadov rakoviny vaječníkov diagnostikované neskoro a jedna zo siedmich žien zomrie do dvoch mesiacov po diagnostikovaní rakoviny vaječníkov," vraví Dr. Sharon Tate, vedúca primárnej starostlivosti v charitatívnej organizácii Target Ovarian Cancer pre Daily Mail. Lepšie poznanie príznakov ochorenia môže podľa nej výrazne pomôcť pri diagnostike a liečbe.

Medzi rizikové faktory rakoviny vaječníkov patrí mutácia génu BRCA (15 až 20 % prípadov agresívneho karcinómu vaječníkov) či endometrióza a aj mimotelové oplodnenie (IVF) môže zvýšiť riziko rakoviny vaječníkov. Riziko je tiež častejšie u žien po menopauze. Príčinou tohto onkologického ochorenia príchod môžu byť aj niektoré vonkajšie faktory, najmä fajčenie alebo vystavenie sa azbestu.

„40 % žien si mylne myslí, že skríningový ster na odhalenie rakoviny krčka maternice odhalí aj rakovinu vaječníkov,“ poznamenáva Annwen Jones, generálna riaditeľka spoločnosti Target Ovarian Cancer. Dnes však neexistuje žiadny skríning, ktorý by odhalil tento onkologický problém, preto je potrebné navštíviť gynekológa aspoň raz ročne.

Aké sú prvé príznaky, ktoré by vás mohli upozorniť na hroziacu rakovinu vaječníkov?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor