Zadýcha vás aj obliekanie? Naozaj na to nekašlite!
1. 1. 2018, 19:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:45)

Zdroj: Shutterstock.com
Každý fučí pri väčšej námahe, ak vám však skráti dych aj ležanie na sedačke, nie je to normálne. Mali by ste sa z nej zdvihnúť a zamieriť rovno k lekárovi!
„Dýchavičnosť a kašeľ nie sú ochorenia ako také, ale príznaky, ktoré môžu svedčiť o ochorení dýchacieho systému. Ak ide o nový, nevysvetlený jav, snažíme sa zistiť, čo ho vyvolalo, a potom ho liečime,“ vysvetľuje pneumológ Pavol Joppa.
Chýba kyslík?
Lekára bude zaujímať vaša rodinná, ale aj pracovná anamnéza, či nepracujete v prachu alebo v blízkosti dráždivých látok. „Aj niektoré lieky ako ACE inhibítory môžu mať ako nežiaduci účinok kašeľ. Nasleduje dôkladné celkové vyšetrenie, najprv zápalových markerov, ktoré môžu odhaliť infekciu, kompletný rozbor krvi pre možný pokles hemoglobínu, vyšetrenie koncentrácie D-dimérov pre riziko pľúcnej embólie,“ vymenúva doktorka Ganajová, čo treba ešte doplniť röntgenom a EKG.
Ak tieto vyšetrenia na konečnú diagnózu nestačia, v ďalších pokračujú špecialisti, ku ktorým vás odošle – pneumológ, imunoalergiológ, otorinolaryngológ, kardiológ… „Absolvujete spirometriu na posúdenie stavu pľúc z funkčného hľadiska aj bronchoskopiu, prípadne cétečko, CT angiografiu alebo scintigrafiu pľúc, ECHO srdca,“ dopĺňa všeobecná lekárka.
Hneď liečiť
Chronický kašeľ i dýchavičnosť nielenže berú chuť do života, ale sú zároveň signálom ochorení, aj nebezpečných a v pokročilom štádiu. „Vždy, ak je to možné, snažíme sa priaznivo ovplyvniť príznaky v prvom rade liečbou vyvolávajúceho ochorenia,“ vysvetľuje doktor Joppa, čo dobre funguje napríklad pri prieduškovej astme, už menej pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. „Iba ak symptómy napriek liečbe známeho základného ochorenia trvajú alebo je ochorenie nevyliečiteľné, zameriavame sa viac na tlmenie kašľa, úľavu od dýchavičnosti napríklad liečbou kyslíkom a podobne,“ dodáva pneumológ.
Prsty ukážu
Nápadne zhutnené posledné články prstov s typickým tvarom vypuklého sklíčka, takzvané paličkovité prsty, spolu s kašľom a dýchavičnosťou upozorňujú na veľmi nebezpečnú idiopatickú pľúcnu fibrózu. Čím skôr sa ochorenie zachytí, tým lepšie. Dosiaľ však neexistuje liek na úplne porazenie inak smrteľnej choroby.