Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Láskavé rozhovory sú najdôležitejšie. Pomôžte blízkym vyliečiť dušu!

Ilustračné foto

Zdroj: Shuttertsock

Reklama
Logo ZdravieLogo Zdravie

Tváriť sa, že je všetko v poriadku alebo zľahčovať duševné problémy nepomôže. Naopak. Neviete si ani predstaviť, ako môže duša trpieť. Buďte tu pre blízkych a nešetrite láskavosťou.

Najdôležitejšie je prejaviť záujem o blízkeho v núdzi. „Je dôležité, aby sa najmä najbližší s človekom rozprávali a pýtali sa na jeho problémy,“ upozorňuje psychiater Peter Breier aj pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorému patrí dnešný deň. Nesie sa pod heslom: Vyliečme nezáujem!

Neveria si, povzbuďte ich!

Ako spozorujete, že sa duša trápi? „Ľudia zmenia svoje správanie. Obyčajne sú viac uzavretí do seba, nekomunikujú s okolím, myslia si, že sú menejcenní, že nezvládajú svoju prácu," objasňuje odborník. Ľudia s psychickými problémami majú poruchy spánku, sú veľmi unavení a strácajú chuť do jedla a sú plní nezáujmu či už voči svojim doposiaľ obľúbeným činnostiam ale aj voči spoločnosti.

Buďte milí

Odborník prizvukuje, že je dôležité o problémoch hovoriť. „Nie však veľmi asertívnym a násilným spôsobom, ale skôr sa snažiť o to, aby sa im človek s problémami zdôveril," vysvetlil Breier. Pripúšťa, že to nie je ľahká úloha, pretože psychické ochorenia sú téma, nad ktorou stále visí isté tabu.

Pomôžte im so strachom

Ak človek odmieta ísť ku psychiatrovi, nenúťte ho. Peter Breier radí naviesť ho k liečbe dobrovoľne cez diskusie a dlhé rozhovory. „Ľudia majú strach zo psychiatrov a z toho, že budú označkovaní ako duševne chorí," vysvetlil.

Radí osloviť všeobecného lekára, aby pomohol s odporučením psychológa. Ak psychológ prostredníctvom testov a terapií usúdi, že je problém závažnejší, nasmerujú človeka k psychiatrovi, ktorí môže predpísať medikamentóznu liečbu.

Ako môžu pomôcť príbuzní a priatelia?

  • buďte dobrými, trpezlivými poslucháčmi,
  • povzbudzujte ho počas rozhovoru, podnecujte ho, aby pokračoval,
  • uistite ho, že všetko bude opäť v poriadku, že ide len o prechodnú fázu, v ktorej sa momentálne nachádza,
  • presvedčte sa, či sa dostatočne naje, a dohliadnite, aby nepil alkohol,
  • akúkoľvek zmienku o samovražde berte vážne a presvedčte sa, či o tom vie jeho lekár,
  • povzbudzujte ho k aktivite, prechádzkam na čerstvom vzduchu, zážitkovým aktivitám,
  • navrhnite rehabilitačný pobyt v zariadeniach, kde psychológ pracuje so skupinou ľudí s touto diagnózou, a kde je zabezpečený komplexný denný program/denné stacionáre, rôzne sociálne zariadenia.

„Depresia patrí k najčastejším psychickým poruchám. V súčasnosti je dobre liečiteľná a zvládnuteľná, avšak za podmienky, že sa správne diagnostikuje a správne lieči a človek k liečbe pristupuje zodpovedne," dodáva doktorka Krechňáková.

Liga za duševné zdravie sa momentálne kampaňou Vyliečme nezáujem snaží inšpirovať jednotlivcov, aby sa zaujímali o svoje duševné zdravie. Jednou z aktivít kampane je aj projekt Duša a film. Liga za duševné zdravie chce v rámci neho premietať filmy, ktoré sa zaoberajú duševnými poruchami a psychickými problémami. Po každom filme bude nasledovať beseda s odborníkmi, prípadne aj s niekým, kto poruchou trpí.

Príbehy:

Čítajte aj:

Vyberáme pre vás niečo PLUS