Bojíte sa zubára? Skúste rajský plyn!
2. 8. 2013, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:47)

Zdroj: Robo Hubáč
Chcete injekciu a pred ňou ešte gél alebo znecitlivujúci sprej, inak ústa ani neotvoríte? Tentoraz sa pohodlne usaďte a zhlboka dýchajte.
Zubár má niekoľko možností, ako vám nedá pocítiť ukrutnú bolesť. Využije látky, ktoré blokujú vznik a vedenie vzruchu vo všetkých vzrušivých tkanivách – v mozgu, srdci a vo svaloch. Na znecitlivenie použije gély, spreje, injekcie, lieky, ale aj celkovú anestéziu v prítomnosti anestéziológa. Alebo aj analgosedáciu rajským plynom, ktorého vdychovanie poznáte z amerických filmov.
PO PÁR ŠTAMPERLÍKOCH
„Rajský plyn je bez výraznej chuti a zápachu, má vyše dvestoročnú tradíciu. Ten, s ktorým pracujeme, je pre všetky vekové kategórie už od jedného roku. Najčastejšie ho používame pre deti. Najmä pre tie, ktoré prídu neskoro a zachráni ich len bolestivý zákrok. Použitie rajského plynu je veľmi jednoduché a môže ho vykonávať aj školený nelekársky personál,“ vysvetľuje stomatologička MUDr. Zorica Nemcová z Bratislavy. Z lekárskeho hľadiska je hlavnou výhodou rajského plynu rýchly nástup účinku.
„Dostanete masku na nos a ústa. Nadýchnutím sa otvorí ventil na fľaši. Prvý účinok nastupuje už po štyroch vdychoch. Na zákrok je však potrebné vdychovať plyn dve až tri minúty. Po celý čas ste pri vedomí. Niektoré deti si výkon nepamätajú, takže nezískajú strach zo zubára a rady sa do ambulancie vracajú. Dospelí sú v nálade ako po pár štamperlíkoch alkoholu,“ opisuje lekárka prípravok, ktorý sa využíva pri krátkych bolestivých výkonoch aj v gynekológii, pôrodníctve, urológii, gastroenterológii a chirurgii. Ako rýchlo zaúčinkuje, tak rýchlo aj z tela vyprchá.
„Keď si dáte dole masku, musíme rýchlo pracovať, lebo plyn sa riedi vzduchom, ktorý dýchate,“ prezrádza lekárka, ktorá vás samého možno neošetrí. Tridsať minút po zákroku nesmiete sadnúť za volant, preto si zabezpečte sprievod.
CHÝBAJÚ VÁM VITAMÍNY?
Rajský plyn potláča prah bolesti, uvoľňuje a upokojuje. Je to zmes oxidu dusného a kyslíka. Vyhnite sa mu, ak je podozrenie, že sa vám v dutinách pohrudnice alebo v krvi môžu vyskytovať bublinky plynu, napríklad ak ste sa potápali alebo vám do oka vpichli plynovú injekciu.
Neriskujte, keď máte srdcové ochorenie, zranenia centrálneho nervového systému, trpíte nepriechodnosťou čriev a nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Opatrní buďte aj v prípade, že máte zápal ucha. Stomatológa vždy informujte o všetkých liekoch, ktoré užívate.
Nadýchať sa rajského plynu môžu aj matky, ktoré dojčia, nie však pri dojčení samotnom. Rovnako ho môže dať lekár aj tehotným v treťom trimestri a tesne pred pôrodom. Použitie však nehradí zdravotná poisťovňa. Jeho cena sa v stomatologickej ambulancii pohybuje okolo tridsať eur.