6 najlepších odporúčaní, ako zabojovať proti stresu
13. 12. 2017, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:46)

Zdroj: Shutterstock.com
Ste dlhodobo v strese a začína sa to odzrkadľovať aj na vašom zdraví? Zvoľnite tempo, zhlboka dýchajte a nepodliehajte panike.
Možno to viacerí z vás poznajú. Večer nemôžete zaspať a už keď sa vám to podarí, do hodiny ste znova hore a rozmýšľate, ako dopadne zajtrajší hektický deň v práci. U mnohých sa dlhodobý stres môže prejavovať rôznymi príznakmi:
Problematická pleť

Zdroj: Shutterstock.com
Stres zhoršuje stav pokožky. Podieľa sa na tom hormón kortizol, ktorý spúšťa uvoľňovanie zápalových zložiek kožnými bunkami. Môže sa to prejaviť vznikom psoriázy, atopického ekzému, alopécie, rosacey a akné. POMOC: Kvalitný, aspoň 7-hodinový a ničím nerušený spánok znižuje množstvo kortizolu. Znížte aj množstvo prijatých cukrov, hlavne ak trpíte akné.
Stres zhoršuje stav pokožky. Podieľa sa na tom hormón kortizol, ktorý spúšťa uvoľňovanie zápalových zložiek kožnými bunkami. Môže sa to prejaviť vznikom psoriázy, atopického ekzému, vypadávaním vlasov, rosacey a akné.
POMOC: Kvalitný, aspoň 7-hodinový a ničím nerušený spánok znižuje množstvo kortizolu. Znížte aj množstvo prijatých cukrov, hlavne ak trpíte akné.
Čítajte aj: 4 antistresové tipy, ktoré fungujú a uvoľnia vás
Znížená imunita
Zdroj: Shutterstock.com
Kortizol potláča imunitné bunky, čím znižuje schopnosť tela bojovať s baktériami a vírusmi. POMOC: Podporte imunitu zdravým životným štýlom. Nefajčite a jedzte dostatok ovocia, zeleniny a strukovín. Nezabudnite na pravidelné preventívne prehliadky.
Kortizol potláča imunitné bunky, čím znižuje schopnosť tela bojovať s baktériami a vírusmi. Telo je oveľa viac náchylné na vznik rôznych ochorení.
POMOC: Podporte imunitu zdravým životným štýlom. Nefajčite a jedzte dostatok ovocia, zeleniny a strukovín. Nezabudnite na pravidelné preventívne prehliadky.
Úzkosť a depresia
Zdroj: Shutterstock.com
Veľmi stresujúce obdobia sú často spúšťačom úzkosti a zlej nálady. Chronický stres ovplyvňuje pamäť a koncentráciu. POMOC: Choďte si zacvičiť. Vaše telo bude vďaka aktívnemu pohybu produkovať endorfíny, ktoré vás zbavia smútku.
Veľmi stresujúce obdobia sú často spúšťačom úzkosti a zlej nálady. Chronický stres ovplyvňuje aj pamäť a koncentráciu. Môžete mať problémy sústrediť sa a je možné, že oveľa častejšie zabúdate na dôležité veci a udalosti.
POMOC: Choďte si zacvičiť. Vaše telo bude vďaka aktívnemu pohybu produkovať endorfíny, ktoré vás zbavia smútku.
Potravinové intolerancie
Zdroj: Shutterstock.com
V dôsledku dlhodobého stresu sa môže váš imunitný systém začať brániť vznikom zápalových reakcií po konzumácii určitých potravín. POMOC: Zdravo sa stravujte, veľa spite a cvičte.
V dôsledku dlhodobého stresu sa môže váš imunitný systém začať brániť vznikom zápalových reakcií po konzumácii určitých potravín.
POMOC: Zdravo sa stravujte, veľa spite a cvičte. Ak budú vaše problémy pretrvávať, navštívte lekára.
Nespavosť
Zdroj: Shutterstock.com
Napriek celodennému pocitu únavy majú mnohí dlhodobo vystresovaní ľudia ťažkosti so zaspávaním alebo s nekvalitným spánkom. POMOC: Snažte sa ísť spať v pravidelnom čase. Pred spaním si dajte si teplý kúpeľ. Po piatej hodine už nepite kofeínové nápoje a tesne pred spaním nejedzte a nepite.
Napriek celodennému pocitu únavy majú mnohí dlhodobo vystresovaní ľudia ťažkosti so zaspávaním alebo s nekvalitným spánkom.
POMOC: Snažte sa ísť spať v pravidelnom čase. Pred spaním si dajte si teplý kúpeľ. Po piatej hodine už nepite kofeínové nápoje a tesne pred spaním nejedzte a nepite.
Znížené libido
Zdroj: Shutterstock.com
Ak vaše telo produkuje viac kortizolu, vyvažuje to tým, že znižuje množstvo pohlavných hormónov. To je dôvod, prečo stres znižuje chuť na sex. POMOC: Libidu prospeje zdravá strava, pravidelné cvičenie a kvalitný spánok. Pomôže vám aj vzájomná komunikácia s partnerom. Alebo si prečítajte 10 rád od fungujúcich partnerstiev.
Zdroj fotiek v článku: Shutterstock.com
Ak vaše telo produkuje viac kortizolu, vyvažuje to tým, že znižuje množstvo pohlavných hormónov. To je dôvod, prečo stres znižuje chuť na sex.
POMOC: Libidu prospeje zdravá strava, pravidelné cvičenie a kvalitný spánok. Pomôže vám aj vzájomná komunikácia s partnerom. Alebo si prečítajte 10 rád od fungujúcich partnerstiev.
Bude vás zaujímať:
- VIDEO: Na krčnú chrbticu si sadá stres. Uvoľnite ju ešte pred víkendom
- FOTO: Spánok vás prezradí! Ktorá pozícia odhalí sebeckosť a ktorá neistotu?
- Iba jesenný splín? Varovný signál, že pri depresii ide o život
- 8 vecí, ktoré určite nerobte, ak ste nahnevaní!
- Bolesti hlavy, chrbta a výkyvy nálad? TEST odhalí príčinu v čreve