Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prečo sa neoplatí trénovať s horúčkou? Telo výrazne oslabí už týždeň v posteli

S horúčkou choďte do postele, nie na tréning.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Neprepínajte sily. Organizmus oslabí aj upchatý nos. Pri akej teplote treba na tréning skutočne zabudnúť?

Odrazilo sa striedanie teplejších a chladných dní na vašom zdraví? Máte upchatý nos a zvýšenú teplotu, ale nechcete sa vzdať svojej obľúbenej športovej aktivity? Spomaliť sa oplatí a rovnako pomaly treba začať aj po chorobe s tréningom.

Neprekročte hranice

Podľa odborníkov vám už len pri upchatom nose klesne výkonnosť o 30 percent. Svaly potrebujú na správne fungovanie kyslík, ak ho prijímajú obmedzene, zbytočne oslabíte celé telo. Fyzická aktivita potrebuje bezproblémové a pravidelné dýchanie. Do posilňovne, na skupinové cvičenie či obľúbený tanečný krúžok sa určite nevyberte, ak máte zvýšenú teplotu. Stopkou je teplota 38 stupňov Celzia a vyššia. Inak riskujete poškodenie srdca. Problém je v tom, že horúčka vám prirodzene zvyšuje pulz a navyše ho ešte zvýši aj fyzická aktivita, čo znamená pre srdcovo-cievny systém oveľa vyššiu záťaž.

Potrebuje silu

Popustiť z náročnej fyzickej záťaže sa oblastí aj pri bolestiach hrdla, pocite ťažkých nôh alebo pri kašli. Imunitný systém je už oslabený a telo sa potrebuje sústrediť na boj s vírusom. Ak sa chcete napriek tomu hýbať, zvoľte maximálne prechádzku. Aj to len v peknom počasí. Chôdza v daždi či vo vetre môže priebeh ochorenia sťažiť a chorobu zbytočne predĺžiť.

Svaly zlenivejú

Po chorobe sa neoplatí prepínať sily. Stačí, keď ste týždeň v posteli a budete oslabení. Po prechladnutí s teplotou začnite trénovať približne päť dní po vyliečení. Práve preto, že už po siedmich dňoch ležania je svalová hmota oslabená, začnite trénovať postupne. Po týždni stratíte až jednu tretinu svojej maximálnej sily. Na začiatku vám naozaj postačí rýchla chôdza.

Vyberáme pre vás niečo PLUS