MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka: TOTO je najúčinnejšia zbraň proti rakovine prsníka!

Mamografické vyšetrenie poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka: TOTO je najúčinnejšia zbraň proti rakovine prsníka!

Rakovina prsnej žlazy - prsníka, je najčastejším nádorovým ochorením u žien. U nás ňou ochorenie ročne takmer 2000 žien.

Jednou z najsilnejších zbraní proti rakovine je prevencia. Lekári preto často apelujú na ženy,  aby nezanedbávali preventívne prehliadky, vďaka ktorým vedia podchytiť čo najviac nádorových ochorení v počiatočnom štádiu a v bezpríznakovom období.

Metódy diagnostiky

„Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po 40. roku života a je plne hradené zdravotnou poisťovňou každé dva roky. Poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze, v prípade nálezu o charaktere, lokalizácii či veľkosti nádoru,“ vysvetľuje primárka rádio-diagnostického oddelenia v Levoči Elena Loumová.

Doplnkovou metódou, v prípade hutnej žľazy či nejednoznačného nálezu, je ultrazvukové vyšetrenie. Je taktiež častou voľbou mladých žien do 40 rokov, tehotných a dojčiacich žien. „Tieto zobrazovacie metódy sú základom v diagnostickom procese, avšak iba definitívne histologické vyšetrenie tkaniva pri biopsii môže potvrdiť diagnózu. Presná diagnostika karcinómu prsníka je kľúčová pri následnom rozhodovaní o ďalšej liečbe,“ konštatuje primárka.

Samovyšetrenie 

Nezabúdajte ani na samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie. Vtedy sú prsia v úplnom pokoji bez hormonálnych vplyvov a ľahko sa vyšetrujú. Aj ženy po prechode by mali vykonávať pravidelné samovyšetrenie, napríklad vždy prvý deň mesiaca. Ak pri ňom spozorujú akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim stavom, mali by vyhľadať lekára. 

Riziková skupiny

Za posledných 10 rokov sa celosvetový výskyt tohto ochorenia podľa nej zvýšil takmer o 33 %, na Slovensku ročne postihne viac ako 2000 žien. Loumová upozornila, že v súčasnosti už nie je výnimkou karcinóm prsníka aj u žien mladších ako 30 rokov. Rizikovú skupinu predstavujú ženy, ktoré nerodili, nedojčili, majú toto ochorenie v rodine a otehotneli po 30. roku. Medzi rizikové patria aj ženy užívajúce dlhodobo estrogény, ženy v menopauze, s nadváhou, hypertenziou, cukrovkou a ženy fajčiarky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia