Jednou z najsilnejších zbraní proti rakovine je prevencia. Lekári preto často apelujú na ženy,  aby nezanedbávali preventívne prehliadky, vďaka ktorým vedia podchytiť čo najviac nádorových ochorení v počiatočnom štádiu a v bezpríznakovom období.

Metódy diagnostiky

„Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po 40. roku života a je plne hradené zdravotnou poisťovňou každé dva roky. Poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze, v prípade nálezu o charaktere, lokalizácii či veľkosti nádoru,“ vysvetľuje primárka rádio-diagnostického oddelenia v Levoči Elena Loumová.

Doplnkovou metódou, v prípade hutnej žľazy či nejednoznačného nálezu, je ultrazvukové vyšetrenie. Je taktiež častou voľbou mladých žien do 40 rokov, tehotných a dojčiacich žien. „Tieto zobrazovacie metódy sú základom v diagnostickom procese, avšak iba definitívne histologické vyšetrenie tkaniva pri biopsii môže potvrdiť diagnózu. Presná diagnostika karcinómu prsníka je kľúčová pri následnom rozhodovaní o ďalšej liečbe,“ konštatuje primárka.

Samovyšetrenie 

Nezabúdajte ani na samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie. Vtedy sú prsia v úplnom pokoji bez hormonálnych vplyvov a ľahko sa vyšetrujú. Aj ženy po prechode by mali vykonávať pravidelné samovyšetrenie, napríklad vždy prvý deň mesiaca. Ak pri ňom spozorujú akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim stavom, mali by vyhľadať lekára. 

Riziková skupiny

Za posledných 10 rokov sa celosvetový výskyt tohto ochorenia podľa nej zvýšil takmer o 33 %, na Slovensku ročne postihne viac ako 2000 žien. Loumová upozornila, že v súčasnosti už nie je výnimkou karcinóm prsníka aj u žien mladších ako 30 rokov. Rizikovú skupinu predstavujú ženy, ktoré nerodili, nedojčili, majú toto ochorenie v rodine a otehotneli po 30. roku. Medzi rizikové patria aj ženy užívajúce dlhodobo estrogény, ženy v menopauze, s nadváhou, hypertenziou, cukrovkou a ženy fajčiarky.