MENU
zdravy-zivot

Rakovina kože je jediná viditeľná: Takto rozpoznáte nebezpečné znamienka!

90% prípadov melanómov je účinne liečiteľných. Podmienkou je ich včasné odhalenie!

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina kože je jediná viditeľná: Takto rozpoznáte nebezpečné znamienka!

Čím skôr je rakovina kože diagnostikovaná, tým vyššie šance máte na jej vyliečenie.

Či sa na slnku pohybujete veľa alebo málo, či ste bledší alebo tmavší typ, či máte množstvo znamienok alebo pomenej – nenechajte túto tému bokom. Je dôležité, aby ste poznali svoje telo, aby ste ho chránili a starali sa oň. Štatistiky uvádzajú, že tento druh ochorenia je u nás i v zahraničí na vzostupe, pričom na Slovensku ide o druhý najčastejší druh rakoviny. Patríme k svetlejším európskym typom a navyše často cestujeme k morskému slnku, na ktoré nie sme prirodzene zvyknutí. Každý z nás je teda ohrozený.

Viete, ako dlho môžete byť na slnku? Spoznajte svoj fototyp

Ako vzniká rakovina kože?

Ak sú bunky pokožky produkujúce pigment poškodené slnečným žiarením, dochádza k ich nekontrolovanému deleniu a vzniká tmavý nepravidelný útvar. Zhubnosť melanómu je podmienená rýchlym rastom a šírením rakovinových buniek krvou k orgánom.

Posledné výskumy upozorňujú, že 65 % melanómov sa objaví mimo už existujúcich materských znamienok. Je preto nutné, aby ste si sami pravidelne sledovali všetky zmeny, ktoré sa na vašej koži v súvislosti s nimi udiali. Vyskytnúť sa môžu u kohokoľvek z nás.

Čítajte aj: Slnili ste sa na balkóne? Všímajte si, aj toto môže byť začiatok rakoviny kože

Rizikové faktory:

 • rodinná anamnéza, dedičnosť,
 • oslabená imunita,  
 • fototyp podľa množstva pigmentu, ktorý vaša koža obsahuje,
 • spálenie kože po nadmernom vystavení slnečnému žiareniu,
 • riziko melanómu rastie v závislosti od počtu materských znamienok,
 • vzhľadovo odlišné pehy či materské znamienka (veľkosť, tvar, farba).

5 zlozvykov, ktoré vedú k rakovine. Mali by ste s nimi prestať čo najskôr

Ako minimalizovať riziko?

Aj napriek tomu, že rady o chránení sa pred slnkom ste počuli už tisíckrát, netreba nad nimi iba mávnuť rukou. Základnou prevenciou je sledovanie si času, ktorý trávime na priamom slnku a snažiť sa ho čo najviac skrátiť. Je dôležité telo chrániť pred najprudším žiarením a nosiť vzdušné oblečenie, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a samozrejme, opaľovací krém s SPF ochranou. Čím je koža svetlejšia, tým vyšší faktor potrebuje a dobrou radou je, že na slnku je lepšie sa hýbať a nie iba nehybne ležať. Uhol dopadu lúčov sa vtedy mení a žiarenie pôsobí slabšie. Nezabúdajte ani na varovný fakt, že sila slnka stúpa, keď je človek na snehu, vo vode či na piesku.

Nutné samovyšetrenie

Dbajte na prevenciu a pravidelné prehliadky. Tie si robte doma na každomesačnej báze a minimálne raz za rok choďte na prehliadku k odborníkovi.S určením podozrivých znamienok vám pomôže zrkadlo a ABCDE metóda, ktorá bola vyvinutá dermatológmi. Pod každým písmenom sa skrýva aspekt, ktorému by ste mali venovať pozornosť. Rovnako tak môžete pomôcť vašim blízkym s kontrolou kože na miestach, kam si sami nedovidia.

Skontrolujte si:

 • Tvár, uši a pokožku hlavy použitím zrkadla. 
 • Dlane, chrbty rúk, predlaktia a nechty. Zrkadlo vám pomôže pri podpazuší, s lakťami a pažami. 
 • Krk, prsia, pokožku pod prsiami a brucho. 
 • Pomocou zrkadla si prehliadnite zátylok, chrbát, ramená, dolnú časť trupu, boky, zadok, zadnú časť stehien, paží a uší. 
 • V sede so zrkadlom skontrolujte vnútornú časť stehien, nohy, nárty, chodidlá. Nevynechajte nechty na nohách a intímnu oblasť.  
Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!
Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!
Zdroj: skinchecker.sk

 
Zdroj foto: skinchecker.sk

Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!

Pre citlivých doslova pohroma! Ako predchádzať kožným problémom z nosenia rúška?

Rakovina kože

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia