MENU
zdravy-zivot

Rakovina kože je jediná viditeľná: Takto rozpoznáte nebezpečné znamienka!

90% prípadov melanómov je účinne liečiteľných. Podmienkou je ich včasné odhalenie!

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina kože je jediná viditeľná: Takto rozpoznáte nebezpečné znamienka!

Čím skôr je rakovina kože diagnostikovaná, tým vyššie šance máte na jej vyliečenie.

Či sa na slnku pohybujete veľa alebo málo, či ste bledší alebo tmavší typ, či máte množstvo znamienok alebo pomenej – nenechajte túto tému bokom. Je dôležité, aby ste poznali svoje telo, aby ste ho chránili a starali sa oň. Štatistiky uvádzajú, že tento druh ochorenia je u nás i v zahraničí na vzostupe, pričom na Slovensku ide o druhý najčastejší druh rakoviny. Patríme k svetlejším európskym typom a navyše často cestujeme k morskému slnku, na ktoré nie sme prirodzene zvyknutí. Každý z nás je teda ohrozený.

Viete, ako dlho môžete byť na slnku? Spoznajte svoj fototyp

Ako vzniká rakovina kože?

Ak sú bunky pokožky produkujúce pigment poškodené slnečným žiarením, dochádza k ich nekontrolovanému deleniu a vzniká tmavý nepravidelný útvar. Zhubnosť melanómu je podmienená rýchlym rastom a šírením rakovinových buniek krvou k orgánom.

Posledné výskumy upozorňujú, že 65 % melanómov sa objaví mimo už existujúcich materských znamienok. Je preto nutné, aby ste si sami pravidelne sledovali všetky zmeny, ktoré sa na vašej koži v súvislosti s nimi udiali. Vyskytnúť sa môžu u kohokoľvek z nás.

Čítajte aj: Slnili ste sa na balkóne? Všímajte si, aj toto môže byť začiatok rakoviny kože

Rizikové faktory:

 • rodinná anamnéza, dedičnosť,
 • oslabená imunita,  
 • fototyp podľa množstva pigmentu, ktorý vaša koža obsahuje,
 • spálenie kože po nadmernom vystavení slnečnému žiareniu,
 • riziko melanómu rastie v závislosti od počtu materských znamienok,
 • vzhľadovo odlišné pehy či materské znamienka (veľkosť, tvar, farba).

5 zlozvykov, ktoré vedú k rakovine. Mali by ste s nimi prestať čo najskôr

Ako minimalizovať riziko?

Aj napriek tomu, že rady o chránení sa pred slnkom ste počuli už tisíckrát, netreba nad nimi iba mávnuť rukou. Základnou prevenciou je sledovanie si času, ktorý trávime na priamom slnku a snažiť sa ho čo najviac skrátiť. Je dôležité telo chrániť pred najprudším žiarením a nosiť vzdušné oblečenie, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a samozrejme, opaľovací krém s SPF ochranou. Čím je koža svetlejšia, tým vyšší faktor potrebuje a dobrou radou je, že na slnku je lepšie sa hýbať a nie iba nehybne ležať. Uhol dopadu lúčov sa vtedy mení a žiarenie pôsobí slabšie. Nezabúdajte ani na varovný fakt, že sila slnka stúpa, keď je človek na snehu, vo vode či na piesku.

Nutné samovyšetrenie

Dbajte na prevenciu a pravidelné prehliadky. Tie si robte doma na každomesačnej báze a minimálne raz za rok choďte na prehliadku k odborníkovi.S určením podozrivých znamienok vám pomôže zrkadlo a ABCDE metóda, ktorá bola vyvinutá dermatológmi. Pod každým písmenom sa skrýva aspekt, ktorému by ste mali venovať pozornosť. Rovnako tak môžete pomôcť vašim blízkym s kontrolou kože na miestach, kam si sami nedovidia.

Skontrolujte si:

 • Tvár, uši a pokožku hlavy použitím zrkadla. 
 • Dlane, chrbty rúk, predlaktia a nechty. Zrkadlo vám pomôže pri podpazuší, s lakťami a pažami. 
 • Krk, prsia, pokožku pod prsiami a brucho. 
 • Pomocou zrkadla si prehliadnite zátylok, chrbát, ramená, dolnú časť trupu, boky, zadok, zadnú časť stehien, paží a uší. 
 • V sede so zrkadlom skontrolujte vnútornú časť stehien, nohy, nárty, chodidlá. Nevynechajte nechty na nohách a intímnu oblasť.  
Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!
Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!
Zdroj: skinchecker.sk

 
Zdroj foto: skinchecker.sk

Ak tieto zmeny spozorujete, prípadne ste ešte nikdy neabsolvovali kontrolu znamienok u dermatológa, s vyšetrením nečakajte!

Pre citlivých doslova pohroma! Ako predchádzať kožným problémom z nosenia rúška?

Rakovina kože

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor