MENU

Uzliny Všetky témy

3.5. 2023 12:00

Mnohopočetný myelóm

Mnohopočetný myelóm je druhé najčastejšie nádorové ochorenie krvi. Je mnohopočetný, lebo vzniká na viacerých miestach kostnej drene, kde v dospelosti prebieha krvotvorba. Medzi takéto kosti patrí lebka, rebrá, hrudná kosť, stavce, panva a časti ramennej a stehnovej kosti. Zdravé plazmatické bunky tvoria súčasť imunitného systému a produkujú protilátky, ktoré nás chránia pred infekciami. U pacientov s myelómom sa však stávajú patologickými a produkujú aj patologickú protilátku, nazývanú paraproteín. Posledná analýza z minulého roka zistila nárast pacientov s mnohopočetným myelómom hlavne vo vekovej skupine starších ako 50 rokov, u mužov a ľudí z krajín s vyšším príjmom.

Bolesť v podbruší či nadúvanie môže mať mnoho príčin. Patrí k nim aj rakovina vaječníkov.
9.4. 2023 10:02

Nenápadné príznaky rakoviny vaječníkov, aj vzdúvanie

Rakovina vaječníkov je z hľadiska úmrtnosti výrazne riziková, pretože je často diagnostikovaná neskoro. Dôvodom je nedostatok vedomostí o jej príznakoch a zanedbávanie preventívnych prehliadok u gynekológa. Poznáte signály, ktoré by vás na ňu mali upozorniť?
Na nádorové ochorenia čriev by sa pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať.
3.4. 2023 18:02

Bojíte sa kolonoskopie? Jednoduchý test ju môže nahradiť

Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny čriev v Európe a v úmrtnosti je dokonca na čele rebríčka. Hoci skorý záchyt rakoviny hrubého čreva a konečníka nie je komplikovaný, testy absolvuje málo ľudí. Teraz je tu však čosi úplne nové.