MENU
rodina-a-tehotenstvo

Herečka Dominika Morávková otvorene o tom, v čom by chcela byť lepšia

Dominika Morávková
Rodina a tehotenstvo

Herečka Dominika Morávková otvorene o tom, v čom by chcela byť lepšia

Dominika Zeleníková Morávková (29) si vďaka karanténe užila intenzívne chvíle s celou rodinou, do ktorej pribudlo bábätko. Prečo nemohla spávať?

Máte krásnu novinu, malého synčeka. Život vám však trošku skomplikovali zuby.
Trošku. Asi v 8. mesiaci tehotenstva mi trhali zub múdrosti, lebo ma rozbolel. Nechcela som to odkladať na neskôr, lebo som sa obávala, aby som pri pôrode nemusela riešiť ešte aj bolesť zuba. No a pred pár dňami mi vytrhli aj hornú šestku, lebo sa mi úplne zlomila a nedala sa zachrániť. Našťastie, dnes už existuje anestézia aj pre tehotné a dojčiace ženy, ktorá po polhodinke vyprchá, takže ošetrenie sa dá stihnúť aj medzi dojčeniami. Pod šestkou som mala zápal, opuchla som a hojilo sa to trochu dlhšie. Obávala som sa, že budem štrbavá, našťastie sa stále môžem doširoka usmievať, pretože to až tak nevidno. Implantát sa dá spraviť až za pol roka.

Ako prvorodička ste pri dojčení prešli dosť stresujúcimi chvíľami. Už ste skúsenejšia?
Som veľmi vďačná, že dojčenie teraz funguje dobre a bez stresov. Celé obdobie po príchode Damiána je vďaka tomu veľmi krásne. Možno to súviselo aj s karanténou, lebo sme boli všetci spolu doma, mohli sme si vzájomne užívať a nechýbali sme si. Z tohto hľadiska sa mi akoby splnil sen.

Herečka s dcérku Amálku.Herečka s dcérku Amálku.
Herečka s dcérku Amálku.
Zdroj: Laura Witteková

Mnohí si už išli doma na nervy. Vy si karanténu pochvaľujete?
Odhliadnuc od problémov s pandémiou sa na karanté- nu vôbec nesťažujem. Mohli sme sa doma sústrediť na naše vzťahy, na to, akí sme. Amálka je už škôlkar- ka a sedem hodín, čo je dosť veľká časť dňa, bývala v škôlke. A keď sa v rámci karantény ocitla doma, mohla som oveľa lepšie nahliadnuť do jej sveta. Zároveň nemala pocit, že sme ju s príchodom bábätka odsunuli, ale bola súčasťou všetkého. Myslím, že vďaka tomu aj jednoduchšie prijala bračeka.

Vám pandémia dokonca málinko pomohla aj pracovne, či nie?
Pre pôrod som sa už nemala zúčastniť na moderovaní semifinále a finále tretej série šou Zem spieva. Nakoniec sa však pre karanténu nenakrúcali. Je úsmevné, že si to na mňa počkalo, aj keď z televízie ešte nemám účinkovanie potvrdené. Tento projekt mám veľmi rada, ak to bude zvládnuteľné, iste do toho pôjdem. Pri Amálke som do práce nastúpila veľmi rýchlo po pôrode. Pri Damiánovi mám pocit, že je to veľmi pokojné, pretože práca nie je na prvom mieste.

Som veľmi vďačná, že dojčenie funguje dobre a bez stresov. Celé obdobie po príchode Damiána je vďaka tomu veľmi krásne.
Dominika Zeleníková Morávková

Nemáte pracovné plány?
Ale mám. Som obsadená do filmov, ktoré sa začínajú nakrúcať, našťastie, až od decembra, to je fajn. Momentálne nakrúcame doma videá, ktoré sú určené pre istú značku, a trošku v nich smerujeme dospelých aj deti, ako sa lepšie stravovať, tráviť spolu čas v kuchyni, variť a piecť... S Amálkou spoločne pripravujeme jednoduché recepty, Janko k tomu tvorí hudbu a bude to na internete. Za túto prácu počas karantény, keď boli zavreté divadlá, ani nemocniční klauni nemohli fungovať, ani Janko teda nepracoval, sme boli celkom vďační.

Pripravujete recepty? Už nie ste vegetariánka?
Naopak, jem teraz ešte trochu prísnejšie, lebo som sa dala na Rastlinnú výzvu, do ktorej ma zapojil jeden milý človek. Hoci predtým
som si ani nedokázala predstaviť, ako takí vegáni jedia, zistila som, že existuje neuveriteľne veľa výborných receptov a skvelých chutí. Dokonca aj môj manžel, ktorý nie je vegetarián, povedal, že pokojne môžem aj častejšie variť rastlinné jedlá, lebo mu veľmi chutia. Takže teraz nejeme ani ryby, ani mliečne výrobky a snažíme sa podporiť rastlinnú stravu, nie živočíšnu.

S manželom  Jánom Morávkom, bábkohercom a zdravotným klaunom, má herečka dcérku Amálku (3) a syna Damiána Huga (4 mesiace).S manželom  Jánom Morávkom, bábkohercom a zdravotným klaunom, má herečka dcérku Amálku (3) a syna Damiána Huga (4 mesiace).
S manželom Jánom Morávkom, bábkohercom a zdravotným klaunom, má herečka dcérku Amálku (3) a syna Damiána Huga (4 mesiace).
Zdroj: Instagram@dominika.moravkova

Dokedy to plánujete vydržať?
Výzva ako taká trvá mesiac a má účastníkom ukázať možnosť, ako bojovať proti klimatickej kríze. Ale mňa skôr nakopla. Nemám stanovený cieľ, považujem to za cestu. Prečo by som sa mala vracať k tomu predošlému? Rastlinná strava mi vyhovuje a budem sa snažiť vydržať a vymýšľať aj vlastné recepty.

Ste v živote spokojná?
Som človek, ktorý nevie byť pokojný a spokojný s tým, čo má. Stále chcem byť lepšia, na všetkom pracovať, aby som sa zdokonalila. Ale pritom tvrdím – buď spokojný s tým, čo máš. Lebo keď chcete byť stále niekde inde, tak nikdy nebudete tam, kde práve ste. Znie to, akoby som si protirečila, ale práve na tomto najviac pracujem – byť čoraz lepšia a zároveň byť spokojná s tým, čo mám práve teraz. Stále som na ceste, ešte to len hľadám. Padám a dvíham sa... Každý deň na niečo prídem. Myslím, že preto sme tu, aby sme na sebe stále, dennodenne pracovali.

Celý rozhovor s Dominikou Zeleníkovou Morávkovou nájdete v najnovšom čísle časopisu Zdravie. 

Júlové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Júlové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Júlové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia