MENU
novinky-a-odbornici

Dokedy ešte?! Dlhotrvajúca kríza prináša úzkosť a stres: Ako ich zvládať?

Podľa psychológov treba dbať aj na sociálne kontakty. Tie môžu byť aj online.
Novinky a odborníci

Dokedy ešte?! Dlhotrvajúca kríza prináša úzkosť a stres: Ako ich zvládať?

Asi sa zhodneme v tom, že pandémia nového koronavírusu je tu s nami už naozaj pridlho. Zmenila naše stereotypy a má negatívny dopad aj na duševné zdravie.

Hoci ucelené zhodnotenia zatiaľ nie sú známe, odborníci už teraz hovoria, že pandémia nového koronavírusu priniesla pandémiu psychických porúch. Podľa doterajších štúdií sa podľa slov Stanislavi Knut z Ligy za duševné zdravie ukazuje, že spoločnosť na túto dlhotrvajúcu krízu vo svojich životoch nebola vôbec pripravená, píše TASR. 

Podľa Knut súčasná situácia prináša nutnosť aktivovať mechanizmy na pomoc vyrovnať sa s ňou. Problém nevidí v dostupnosti rád, ľudia sú však podľa nej sklamaní, že sa im nedarí tieto stratégie zvládania aplikovať hneď.„Pocity ochromenia, neschopnosť okamžite sa aktivovať, môže byť bežnou reakciou na prežívaný stres, či už náhly alebo dlhodobý. Pomáha to pochopiť, prečo tie jednoduché, neustále omieľané rady nedokážu aplikovať na každodenný život," pripomenula.

Čo je najdôležitejšie?

Konkrétne rady v krízovej situácii sú stále tie isté. Odborníci z Ligy za duševné zdravie vidia zmysel v dodržiavaní denného režimu, dostatku spánku, zaspávaní a vstávaní vždy v približne tú istú hodinu. Pomáha otužovanie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravá, pestrá strava s dostatkom vitamínov.

Podľa psychológov treba dbať aj na sociálne kontakty. Tie môžu byť aj online. V domácom prostredí zasa pomáha úprimný záujem o blízkeho, ale aj dodržiavanie svojej psychohygieny a času pre svoje koníčky, vlastný priestor osamote, kde môžeme načerpať silu z nášho vnútra.

Sledovanie správ

Rovnako odporúčajú striedme sledovanie správ, maximálne 30 minút denne, a to z overených informačných zdrojov. Nie je vhodné zahlcovať sa a zapájať sa do rôznych diskusií na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú problematike pandémie.

Odborníci z oblasti duševného zdravie pripomenuli, že ak človek potrebuje niečo vo svojom živote zmeniť, treba s tým začať postupne a z nových zvykov si vybudovať rutinu.

Vytrvať

Novú náročnú situáciu možno prijať aj ako novú výzvu popracovať na sebe. Z počiatočných neúspechov a občasných zlyhaní netreba byť frustrovaný, treba to prijať a vytrvalo pokračovať ďalej. „Ak na seba dokážeme byť primerane nároční, dokáže nás to posunúť a zdvihnúť naše sebavedomie," vysvetlila Knut. 

Dôležité je tiež nekarhať sa za svoje pocity.„Mnohé z tých negatívnych a neobvyklých sú práve normálnou reakciou na nenormálnu situáciu, ktorú zažívame a na ktorú sme neboli dostatočne pripravení. Dôležité je však uvedomovať si, že táto situácia, v ktorej sa nachádzame, nie je trvalý stav - raz sa to skončí. A aj plány a túžby, ktoré nevieme realizovať práve teraz, môžu mať svoj význam aj v budúcnosti," dodala Knut.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia