MENU
zdravy-zivot

Prepadla vás ranná „depka“? Toto pomôže, radí psychologička

Prepadla vás ranná „depka

Súvisiace témy

Zdravý život

Prepadla vás ranná „depka“? Toto pomôže, radí psychologička

Budíte sa každé ráno smutní a depresívne stavy neprechádzajú ani po niekoľkých hodinách? Niekde je chyba.

Zuzana sa po vyše dvadsiatich rokoch práce v reklamnej sfére rozhodla, že sa vráti k svojmu pôvodnému povolaniu zdravotnej sestry. „Desiatky rokov som robila od deviatej a zrazu som musela vstávať o štvrtej. Ráno som prežila v mrákotách a v podivnej depresívnej nálade, ktorá ma naozaj nepríjemne zaskočila,“ opisuje. Najprv tomu neprikladala väčší význam. „Pripisovala som to iba zmene režimu a náročnej práci. Vravela som si, že si zvyknem.“ Mýlila sa. Ranné depky, ako ich volala, boli silné a navyše únavné. Neraz pretrvávali do neskorého popoludnia. „Potom to akoby lúsknutím prstov prešlo a zrazu bolo opäť všetko v poriadku. Práca sa mi znova páčila a z oddelenia som odchádzala s pocitom, že robím potrebnú prácu. To však trvalo iba do nasledujúceho rána. Na ďalší deň sa všetko zopakovalo a potom znova a znova,“ konštatuje.

Netrvá to celý deň

Stav, ktorý nám Zuzana opísala sa oficiálne nazýva ranné pesimum. „Typickými znakmi je skleslosť a silný smútok, ktorý sa objavuje hneď po prebudení a môže pretrvávať súvisle aj niekoľko hodín. Prítomná býva aj namrzenosť a pocit nedostatku energie na akúkoľvek aktivitu. Človek je rozladený, plačlivý, často má pocit, že nezvládne ani vstať z postele,“ opisuje psychologička Dagmar Šimkovicová. Netreba si ale predstavovať, že každé horšie ráno znamená okamžite ranné pesimum. Málokto sa budí šťastný. „Normálny jav je, keď je ranná nálada skôr neutrálna,“ vysvetľuje odborníčka.

Pripomína vám ranné pesimum v mnohom depresiu? Nemusí ňou automaticky byť. „Pri depresívnom stave nepríjemné pocity pretrvávajú počas celého dňa a na rozdiel od ranného pesimá neustupujú. Typická býva aj strata záujmu o obľúbené aktivity, celkový úbytok energie, izolácia, zmeny chuti k jedlu a sexu, pocity bezmocnosti alebo viny. Často je narušený celý spánkový cyklus a túto diagnózu zvyknú komplikovať aj rôzne telesné ťažkosti, napríklad búšenie srdca, pocity tlaku na hrudi či nepríjemné zvieranie v hrdle,“ dopĺňa psychologička.

Prečo vzniká?

Prečo sa ranné pesimum rozvinie, nie je známe a nie je jednoduché tento problém ani diagnostikovať. „Vždy sa zaujímame o váš celkový režim a o kvalitu spánku. Najmä o to, ako dlho v noci spávate a či vôbec viete, koľko hodín potrebujete na dokonalý oddych. Žiaľ, mnoho ľudí nerešpektuje, že spánok by mal trvať 6 až 8 hodín a najlepšie je zaspať už pred polnocou. Existujú síce typy, ktoré potrebujú menej spánku, no tých je málo. Pri určovaní tejto diagnózy sa pýtame, či vám niečo narušilo spánkový režim, no pátrame aj po tom, kedy zlá nálada počas dňa odznieva a či sa pri nej viete sústrediť na pracovné aktivity. Zisťujeme, čo sa u vás v poslednom roku zmenilo. Môže sa stať, že ste prežili veľa zmien, napríklad rozvod, zmenu práce či ťažkosti v súkromí. Tieto záťažové situácie zvyknú byť tiež príčinou ranných pesím,“ priznáva psychologička.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia