MENU
novinky-a-odbornici

Máte pocit, že pandémia nemá konca?! Ste nahnevaní a unavení? Toto pomôže

Máte pocit, že pandémia nemá konca?! Ste nahnevaní a unavení? Toto pomôže
Novinky a odborníci

Máte pocit, že pandémia nemá konca?! Ste nahnevaní a unavení? Toto pomôže

Pandémia nevplýva len na naše fyzické, ale i psychické zdravie. Nezabúdate na psychohygienu? Odborníci pripomenuli zásady, ktoré sa v tomto čase oplatí dodržiavať.

Roky stabilizovaní psychiatrickí pacienti zlyhávajú. Jednou z príčin je situácia s COVID-19. Zhoršenie nastáva hlavne u pacientov trpiacich depresiami a poruchami v dôsledku stresu.„Časť pacientov, u ktorých dominuje sociálna izolácia, zvláda pandémiu a obmedzenia kvôli šíreniu COVID-19 pomerne dobre. Veľká väčšina pacientov zvlášť trpiacich, depresiami alebo stresom podmienenými poruchami, sa však dostala do dekompenzácie aj po niekoľkých rokoch stabilizovaného priebehu ochorenia,“ konštatuje MUDr. Jozef Dragašek, PhD., prednosta I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach

Strach z covidu

V čakárňach pred ambulanciami pribúdajú pacienti, u ktorých sa stále častejšie objavuje strach z COVID-19, o seba a svojich blízkych, a je súčasťou ich vyhýbavého správania sa a zhoršujucej sa frustrácie. „Sú to pacienti, ktorí mali určité psychické ťažkosti už dlhšie a obavy z COVID-u boli pomyselnou „poslednou kvapkou“, po ktorej prepukli symptómy psychickej poruchy,“ hovorí prednosta Dragašek.

Efektívne riešenie

Väčšina klientov nezvláda vplyv pandémie na bežný život vyplývajúci z obmedzení. Ľudia stratili voľnočasové a spoločenské aktivity, ktorými si kompenzovali psychickú záťaž, trápia sa pre zníženie pracovných úväzkov, následne pre finančné ťažkosti, pribúdajú rodinné, školské i pracovné problémy.

„Chronickí pacienti so závažnými duševnými poruchami majú v súčasnosti na Slovensku obmedzený prístup k poskytovaniu plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti. V rámci UNLP je však situácia vyriešená veľmi efektívne, starostlivosť o lôžkových pacientov je zabezpečená v adekvátnom rozsahu pri akceptovaní všetkých epidemiologických opatrení. Každý pacient, ktorý si vyžaduje akútnu starostlivosť, ju má poskytnutú bezodkladne,“ informuje Dragašek.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia