MENU
rodina-a-tehotenstvo

O všetkom sa rozhodne za 9 mesiacov! Strava matky ovplyvní rozvoj alergií dieťaťa

Pochutnávate si na maškrtách? Možno práve meníte kvalitu života svojho dieťaťa.
Rodina a tehotenstvo

O všetkom sa rozhodne za 9 mesiacov! Strava matky ovplyvní rozvoj alergií dieťaťa

Zdravá strava je základ, najmä ak od nej závisí zdravie nového človeka. Na čo si majú dať tehuľky pozor?

Deväť mesiacov radosti a čakania na najvzácnejší dar. Kým budúce mamy by pre svoje ešte nenarodené bábätko urobili čokoľvek, často venujú menej pozornosti skladbe jedálnička. Jedlo skonzumované v gravidite sa dostáva vo forme výživy priamo k dieťaťu a môže zásadným spôsobom ovplyvniť jeho vývoj. Najnovšie výskumy potvrdili, že strava tehotnej ženy dokáže ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku alergií.

Čítajte aj: Železo nesmie v tehotenstve chýbať! Jeho nedostatok spájajú s autizmom a ADHD

Zistenia vedcov boli odprezentované na American College of Allergy, Asthma, and Immunology. Cieľom štúdií bolo zistiť, či existuje súvislosť medzi tým, ako matky jedli počas tehotenstva, ich anamnézou alergického ochorenia a vývojom ekzému a alergiou na jedlo u dieťaťa. Výsledky jasne preukázali, že nevhodná strava ovplyvňuje budúcu náchylnosť na vznik alergií už v prenatálnom veku.

Alarmujúce čísla

Americkí vedci pozorovali stravovanie 1315 tehotných žien, pričom si všímali anamnézu alergií. Zistili, že deti, u ktorých bola preukázaná väčšia pravdepodobnosť vzniku ekzému alebo potravinovej alergie, sa narodili matkám so zlými stravovacími návykmi. Sledovaná vzorka preukázala, že až u 33% detí sa vyvinuli alergie do 2 rokov, ak ich matky mali zároveň niektorú z alergií a nedbali na konzumáciu zdravého jedla. Ďalších 21% detí, ktorých matky jedli počas tehotenstva rôznorodejšiu stravu, bez ohľadu na to, či mali v anamnéze alergické ochorenie, sa u nich vyvinul ekzém alebo alergia na jedlo do veku 2 rokov.

Popíjanie v tehotenstve škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

Budúci vývoj

„Niekoľko presvedčivých štúdií podporilo koncepciu kritického okna vystavenia alergénom na začiatku detstva - a to dokonca už v prenatálnom veku - pri prevencii alergických ochorení,“ povedala Stacey Galowitz, odborníčka na alergie z New Jersey pre portál Healthline. Spôsob, ako obmedziť vývoj alergií, astmy a atopickej dermatitídy, navrhujú vedci skvalitnením stravy počas tehotenstva. V súčasnosti neexistujú konkrétne odporúčania na predchádzanie alergiám u nenarodeného dieťaťa. Väčšina odborníkov však podporuje názor vyváženej stravy počas tehotenstva a laktácie, pretože sa ukázalo, že špecifické obmedzenia kľúčových alergénov nebránia budúcemu vývoju alergických ochorení u detí. 

Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Jasné varovanie

Tehotné ženy - najmä tie s alergiou - si musia byť vedomé, že ich strava môže ovplyvniť šance dieťaťa na výskyt ekzémov a alergií. Vedci preto odkazujú, že je dôležité sa zamerať na zdravie dieťaťa už v lone matky. Lekári by tak mali viac komunikovať s tehotnými ženami a poskytovať im informácie o zdravom stravovaní, ktoré by zabránilo alergiám a ekzémom. Ide pritom o časté ochorenia, ktoré trápia deti aj dospelých. Veda však ešte musí dať odpovede na otázky, ako konkrétne potraviny alebo ich nedostatok majú vplyv na vývoj alergií, a tiež ako mikrobióm matky ovplyvňuje imunitný vývoj dieťaťa.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia