MENU
novinky-a-odbornici

Rezort zdravotníctva pandémiu nezvláda, apelujú zástupcovia nemocníc a lekárov

Nemocnica
Novinky a odborníci

Rezort zdravotníctva pandémiu nezvláda, apelujú zástupcovia nemocníc a lekárov

Zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov tvrdia, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nezvláda riešiť situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Na spoločnej tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR, Asociácie dopravnej zdravotnej služby (ADZS), Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení, Asociácie stredných zdravotníckych škôl SR a Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) s tým, že rezort zdravotníctva ani jeho šéf Marek Krajčí s nimi nekomunikujú.

Za problematické považujú nielen nedostatočné zabezpečenie ochranných pomôcok, nedodržiavanie pandemického plánu, chaotické prijímanie opatrení či nevyplatené odmeny pre zdravotníkov. „My sme žiadne odmeny nedostali, nemôžeme ich dať ani našim pracovníkom. Nikto s nami v tejto oblasti nekomunikuje, preto nevieme povedať viac,“ komentoval prezident ANS Marián Petko.

Apeloval preto na vládu, aby čím skôr cez štátne hmotné rezervy zakúpila antigénové testy, čím sa "výrazne" uľaví zdravotníctvu. „Potrebujeme ich teraz a hneď,“ povedal Petko s tým, že nepovažuje za vhodné riešiť tento nákup cez verejné obstarávanie vzhľadom na vážnosť situácie.

Zástupcovia viacerých asociácií zároveň ministerstvu vyčítajú, že bez širšej diskusie rozhodlo o dofinancovaní Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Takýto krok podľa nich len zvyšuje neistotu v sektore. Nepáči sa im, že nepoznajú ani rozpočet pre rezort na budúci rok. Žiadajú, aby sa zákonom znovu legislatívne stanovila povinnosť platby za poistenca štátu v minimálnej sume 4,5 percenta z vymeriavacieho základu. Nepáči sa im ani to, že nevedia o pripravovanej dlhodobej systémovej zmene, teda podľa ich názoru chýba vízia.

„Verím, že pri dobrej vôli a keď budeme spoločne komunikovať, nájdu sa aj riešenia," dodala prezidentka AOPP Mária Lévyová s tým, že bez financií to nejde. Aj ostatní zástupcovia dodali, že sú pripravení na riešeniach okamžite spolupracovať a stretnúť sa s vedením MZ SR, keďže sa aktuálne Slovensko nachádza "vo vojne" s novým koronavírusom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia