MENU
novinky-a-odbornici

Prečo toľko pozitívnych? Epidemiológovia vysvetľujú, kde je najvyššia šanca sa nakaziť

Miesta, kde je ťažké dodržať dvojmetrové odstupy, sú najrizikovejšie.
Novinky a odborníci

Prečo toľko pozitívnych? Epidemiológovia vysvetľujú, kde je najvyššia šanca sa nakaziť

Čo deň, to pomaly nový rekord v množstve chorých ľudí s novým koronavírusom. Máme to pod kontrolou?

Posledné týždne trhajú počty nakazených novým koronavírusom rekordy. Kto sú títo ľudia a čím je nárast spôsobený? Prevažnú časť nových prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku tvoria dohľadané kontakty zo starších i novších ohnísk nákazy, ale aj jednotlivých prípadov COVID-19. Na sociálnej sieti to uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, uvádza TASR. Deklaruje, že kontakty pozitívne testovaných osôb regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej aktívne dohľadávajú, preto je predpoklad ďalšieho nárastu pozitívne testovaných osôb na Slovensku.  V Bardejove pre prudký nárast nových prípadov na desať dní zatvoria školy v pôsobnosti mesta.

Zo zahraničia menej

Ochorenie COVID-19 bolo v menšej miere potvrdené aj v rámci importov zo zahraničia a rovnako aj u osôb s klinickými príznakmi, ktoré iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára," spresnil ÚVZ.  V prípade nových prípadov COVID-

19 v pôsobnosti RÚVZ Dolný Kubín, RÚVZ Humenné, RÚVZ Prievidza, RÚVZ Senica (okres Senica, Skalica), RÚVZ Svidník (okres Stropkov, Svidník) a RÚVZ Martin ide prevažne o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré pochádzajú zo svadieb, osláv, rôznych návštev, škôl, pracovísk či zdravotníckych zariadení.RÚVZ Prievidza zatiaľ nehlási ďalšie nové prípady COVID-19 v súvislosti so zariadením sociálnych služieb," podotkol ÚVZ.

Svadby a kolektívy sú veľmi rizikové

Významný nárast prípadov COVID-19 v RÚVZ Bardejov spájajú epidemiológovia najmä so svadbami a rodinnými oslavami. Infekcia sa podľa všetkého rozšírila prostredníctvom ľudí, ktorí sa zúčastnili, či podieľali hneď na viacerých takýchto podujatiach s početnou účasťou. Ochorenie sa objavilo aj u učiteľov a žiakov. Lokálny krízový štáb na základe toho rozhodol na desať dní zatvoriť školy v pôsobnosti mesta, cieľom je spomaliť prudké šírenie vírusu.

V RÚVZ Košice ide najmä o aktívne dohľadané prípady. Epidemiológovia sledujú a prešetrujú viacero ohnísk nákazy, ide o pracovné, športové aj umelecké kolektívy. Po tom, čo sa v RÚVZ Stará Ľubovňa ochorenie potvrdilo v dome seniorov, boli už pretestovaní všetci klienti aj personál. Spomedzi klientov boli pozitívni traja, medzi zamestnancami je deväť aktívnych prípadov.

V RÚVZ Nové Zámky ide o úzke kontakty jednotlivých potvrdených prípadov COVID-19. V RÚVZ Nitra ide opäť o dohľadané rodinné kontakty a kontakty zo svadieb. Vyskytujú sa podľa ÚVZ aj prípady súvisiace so športovými klubmi, školami a pracoviskami. Vo viacerých prípadoch sa v súčasnosti uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

Dodržiavajte nariadenia

ÚVZ vyzýva občanov na rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov od cudzích ľudí a umývanie či dezinfekciu rúk. Zatiaľ najviac prípadov na Slovensku za jeden deň pribudlo v sobotu - 818. Ich celkový počet tak stúpol na 13.139. Laboratóriá otestovali 8565 vzoriek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia