MENU
zdravy-zivot

Ktoré potraviny vám neublížia ani po skončení záruky? Je ich dosť

Žiadny strach, dátum na konzervách je len orientačný, vydržia dlhšie.
Zdravý život

Ktoré potraviny vám neublížia ani po skončení záruky? Je ich dosť

Znamená dátum spotreby, že dovtedy nezjedenú potravinu máte vyhodiť? Anglický server zaoberajúci sa šetrením peňazí tvrdí, že vyhadzovaním často len zbytočne plytváte financiami. Neohrozíte si však zdravie?

V menšej či väčšej panike po vypuknutí pandémie sa mnohí z nás zásobili rôznymi trvanlivejšími potravinami. Aj vy ich máte stále doma? Nevadí! Podľa severa QuickQuid si napríklad z granulovanej kávy si môžete pripraviť šálku voňavého nápoja aj mnoho rokov po jej dátume expirácie a sojová omáčka či kukuričný škrob vám vydržia v špajzi prakticky navždy. Ktoré jedlá môžete bez obáv skladovať oveľa dlhšie, než by ste predpokladali?

Rybičky sú vraj lepšie odležané

Verte či nie, dokonca aj taká potravina ako majonéza vydrží i dva roky, nie len pár mesiacov, ako sa píše na jej obale. Samozrejme, zatvorená a v chladnejšej špajzi. Neotvorená sójová omáčka vydrží dokonca celé roky. Vďačí za to vysokému obsahu sodíka, ktorý funguje ako výborný konzervant.

Konzervy s rybami môžete na tmavom a chladnom mieste skladovať najmenej tri roky a niektorí znalci dokonca uprednostňujú „odležané“ konzervované rybky pred „čerstvými“. Sušená zelenina? Tá má trvanlivosť okolo osem rokov, ak je balenie neporušené. Po otvorení ju treba, samozrejme, spotrebovať. Na druhej strane taký ocot, aj otvorený, sa dá používať neobmedzene dlho. Pokračovanie >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor