MENU
zdravy-zivot

Čo je pri výbere zubnej kefky najdôležitejšie? 3 veci nepodceňujte

Kefky Curaprox preto ponúkajú unikátnu kombináciu jemnosti a účinnosti.
Zdravý život

Čo je pri výbere zubnej kefky najdôležitejšie? 3 veci nepodceňujte

Už dávno neplatí, že tvrdšia vám zuby vyčistí lepšie. Naopak, dôležitá je hustota a jemnosť vlákien, ktoré sa správajú ku sklovine a ďasnám šetrne a nepoškodia ich.

Zubný povlak je mäkká štrukturovaná hmota. Kefka s tvrdými vláknami vám na jej odstránenie veľmi nepomôže. Kľúčom k čistým zubom je správna technika čistenia a zubná kefka s hustou hlavičkou s veľkým počtom vlákien. Je to podobné, ako keby ste na dlážku vysypali múku a skúsili ju zamiesť riedkou a hustou metlou.  

Zubná sklovina je takpovediac ochranný plášť. Ak ju mechanicky poškodíme, zuby sú menej chránené a zvyšuje sa riziko vzniku zubného kazu. Nezabúdajte, že sklovina sa vie regenerovať len v minimálnej miere a mechanické poškodenie je často nezvratné. Nehovoriac už o poškodení ďasien, ktoré tvrdými kefkami mimoriadne trpia. 

Spomaľte žltnutie 

Pri výbere je dôležitá hustota kefky, veľký počet vlákien, a ich jemnosť, aby sklovina ani ďasná neboli poškodzované.Pri výbere je dôležitá hustota kefky, veľký počet vlákien, a ich jemnosť, aby sklovina ani ďasná neboli poškodzované.
Pri výbere je dôležitá hustota kefky, veľký počet vlákien, a ich jemnosť, aby sklovina ani ďasná neboli poškodzované.
Zdroj: CURADEN

Zuby prirodzene so starnutím žltnú. Aj tú hrá dôležitú úlohu sklovina, ktorá sa postupne stenšuje a čím ďalej tým viac presvitá dentín (hlavná stavebná zložka zuba). Zubná sklovina je polopriehľadná vrstva, môžete si ju predstaviť napríklad ako matne-priehľadné sklá okolo sprchových kútov. Okrem toho, že je priehľadná, je zároveň tak trochu “mliečna” a pridáva celkovému vzhľadu zuba belšiu farbu. Práve používaním jemných kefiek čo najviac spomalíme opotrebovávanie a ubúdanie skloviny. Výrazne tým oddialime a spomalíme aj nástup tohto “žltnutia” zubov.

Nosíte strojček? 

V posledných rokoch sa u nás stáva čoraz populárnejší neviditeľný strojček na zuby. Ide o súbor priehľadných dláh, ktoré vám ich postupne vyrovnávajú. V porovnaní s klasickým strojčekom sú dlahy vyberateľné. Zložiť by ste si ich mali pred každým jedlom a nasadiť až po vyčistení zubov. Prakticky si tak zuby čistíte bežne aj 4-5x denne. Práve pri takomto častom čistení je dôležité, aby bola vaša kefka čo najjemnejšia, inak hrozí riziko ustupovania ďasien či prílišné zodieranie skloviny.

Čo je pri výbere zubnej kefky najdôležitejšie? 

„Je potrebné si uvedomiť, že čistenie zubov znamená mechanické otieranie dvoch plôch - povrchu zubov a vlákien kefky. Za celý život je naša sklovina vystavená stovkám tisíc takýchto oterov, z dlhodobého hľadiska má preto akýkoľvek rozdiel v jemnosti naozaj zmysel. Sklovina sa totiž rokmi stenšuje a mechanicky opotrebováva. Dôležité však zároveň je, aby jemnosť kefky nebola na úkor jej čistiacich schopností,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Andel z Andel Elite Dental Center v Hlohovci. 

1. Nie je jemnosť ako jemnosť 

Vlákna kefiek Curaprox sú zo špeciálneho materiálu Curen, dokážu byť jemné a pritom účinné.Vlákna kefiek Curaprox sú zo špeciálneho materiálu Curen, dokážu byť jemné a pritom účinné.
Vlákna kefiek Curaprox sú zo špeciálneho materiálu Curen, dokážu byť jemné a pritom účinné.
Zdroj: CURADEN

Vlákna kefiek sú vyrábané často z nylonu, ktorý však absorbuje vodu. Ak je takéto vlákno veľmi jemné, po navlhčení nedrží požadovaný tvar. V tomto prípade ide jemnosť už na úkor účinnosti čistenia. Vlákna kefiek Curaprox sú zo špeciálneho materiálu Curen, vďaka čomu dokážu byť kefky jemné a pritom účinné. Špeciálne patentovaný materiál Curen neabsorbuje vodu, preto si vlákno aj po navlhčení drží tvar a pružnosť. Ani z kefiek s extrémne jemnými vláknami (CS 5460: 0,1 mm, CS 12460: 0,08 mm) sa tak po namočení hlavičky nestane “kaša”, ale vlákna držia tvar a dokážu efektívne zotierať a narúšať zubný povlak.  

2. Aké vlákna má vaša kefka?

Vlákno kefiek Curaprox je na konci “zabrúsené” do obla.Vlákno kefiek Curaprox je na konci “zabrúsené” do obla.
Vlákno kefiek Curaprox je na konci “zabrúsené” do obla.
Zdroj: CURADEN

Pre ochranu zubov je okrem typu vlákien dôležité aj ich zakončenie. Na trhu nájdete zubné kefky s vláknami, ktoré sú síce jemné, ale “špicaté” a na sklovinu môžu mať negatívny mechanický vplyv. Zuby si nimi nielen čistíte, ale pritom si ich akoby “škrabkáte”. Každé jedno vlákno kefiek Curaprox je na konci “zabrúsené” do obla, tým pádom je pre sklovinu a ďasná maximálne bezpečné.

3. Tvar a veľkosť hlavičky

Kefky Curaprox majú malé hlavičky a čistenie s nimi je preto účinné.Kefky Curaprox majú malé hlavičky a čistenie s nimi je preto účinné.
Kefky Curaprox majú malé hlavičky a čistenie s nimi je preto účinné.
Zdroj: CURADEN

Okrem typu a tvaru vlákien zubnej kefky je dôležité, aby bola hlavička čo najmenšia. Ak je aj kefka jemná a hustá, no má napríklad príliš dlhú hlavičku, čistenie nie je také účinné. Kontakt s povrchom zubov nie je ideálny. V ťažšie dostupných miestach sa ňou manipuluje výrazne horšie a ostávajú po nej aj nevyčistené časti zubov. Predstavte si to na príklade čistenia topánok. Ani pri nich si nepostavíme 3 páry vedľa seba, vezmeme metrovú kefku a čistíme. Kefky Curaprox majú malé hlavičky a čistenie s nimi je preto účinné.

Značka, ktorá posúva hranice. Nielen pri kefkách

Vedeli ste, že kefka švajčiarskej značky Curaprox oslavuje tento rok už 40. narodeniny? Za ten čas sa neustále zvyšuje počet vlákien a aj ich jemnosť. Curaprox tak pre vás posúva hranice toho, aké šetrné a zároveň účinné môže byť čistenie zubov. Najnovším výsledkom tejto snahy je zubná kefka CS 12460 velvet. Má až 12 460 vlákien a tie sú zároveň ešte jemnejšie ako pri obľúbenej kefke CS 5460 ultra soft.

„V súčasnosti neexistuje efektívnejšia, jemnejšia a hustejšia kefka ako CS 12460 velvet,“ hovorí MUDr. Pavol Andel.

Hranice však Curaprox neposúva len v kefkách. Značke záleží nielen na zdravých ústach, ale aj zdravom životnom prostredí a hodnotovo zdravej spoločnosti. Preto napríklad recyklujú kefky a vyrábajú z nich koše na triedenie odpadu. Ak chcete zachrániť kefku pred skládkou, zoznam zberných miest nájdete na www.curaprox.sk. V rámci projektu Výpomoc so srdcom spoločnosti Profesia podporuje Curaprox zamestnávanie zdravotne znevýhodnených uchádzačov, napríklad s autizmom. V niektorých Curaprox Smile Shopoch tak môžete stretnúť aj takýchto výnimočných pomocníkov. Taktiež už 13 rokov učí Curaprox deti starať sa o zuby prostredníctvom osvetových programov v školách a škôlkach. Používaním pomôcok Curaprox nepomáhate len svojmu zdravému úsmevu, ale podporujete tiež mnoho projektov pre lepší a zdravší svet okolo nás.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia