MENU
zdravy-zivot

Zvyknete na dovolenke ochorieť? Zostaňte tento rok zdravý!

A,Joyful,Family,,In,A,Convertible,Car,,Goes,On,Holiday
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zvyknete na dovolenke ochorieť? Zostaňte tento rok zdravý!

Na dovolenku a zaslúžený oddych sa tešíme mnohokrát celý rok. Ako sa jej termín blíži, náš pracovný výkon ide na plné obrátky. A to môže byť problém!

Pred odchodom na dovolenku zvyčajne zažívame doslova pekelný stres. Hormóny, ktoré sa pritom uvoľňujú spôsobujú, že imunita pracuje na maximum. Treba zabezpečiť množstvo pracovných záležitostí, treba pobaliť seba, prípadne deti, nakúpiť posledné potrebné veci, aby sme sa cítili počas dovolenky komfortne. Ale viete, čo sa potom stane ak na dovolenke uvoľníme všetok stres?

Náš imunitný systém prestane pracovať na plné obrátky, telo po vysokej psychickej námahe vypne produkciu ochranných buniek, pretože sa musí zotaviť. A patogény na nič iné nečakajú.

Ako sa vyhnúť chorobe z vyčerpania?

Mozog ľudí s depresiou je iný ako zdravých, odlišuje ich jedna drobnosť.Mozog ľudí s depresiou je iný ako zdravých, odlišuje ich jedna drobnosť.
Zdroj: Shutterstock

Netreba všetko brať tragicky. Aj keď sa už mnoho popísalo, je naozaj nutné vedieť kontrolovať hladinu svojho stresu. Pred dovolenkou sa nakopí mnoho záležitostí, ktoré treba vyriešiť, ale... Nájdite si každý deň čas na podvečernú 20-minútovú prechádzku aspoň týždeň pred vašim odchodom. Výrazne vám to pomôže zvládnuť stres či cestovnú horúčku a eliminovať nebezpečenstvo sedenia a smrkania v hotelovej izbe.

S prípravou začnite včas

Kamkoľvek idete, plánovať začnite včas, vyhnete sa zbytočnému stresu.Kamkoľvek idete, plánovať začnite včas, vyhnete sa zbytočnému stresu.
Kamkoľvek idete, plánovať začnite včas, vyhnete sa zbytočnému stresu.
Zdroj: Shutterstock

Aby ste sa vyhli stresu týždeň pred dovolenkou, začnite s prípravou včas. Ak cestujete mimo Slovenska, vždy včas skontrolujte platnosť vašich cestovných dokladov. Výrazne vám to ušetrí stres a čas strávený na oddelení cestovných dokladov na polícii. Baliť začnite priebežne 1 až 2 týždne vopred. A hlavne skontrolujte, či nie sú vaše obľúbené šaty zatuchnuté, aby ste ich stihli oprať.

Už ste počuli náš podcast?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor