MENU
zdravy-zivot

Zvuky tela, ktoré signalizujú zdravotný problém. Aj praskanie krku

Nečakané zvuky môžu prezrádzať nečakané problémy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zvuky tela, ktoré signalizujú zdravotný problém. Aj praskanie krku

Bublanie v bruchu, syčanie v nose, praskanie v krku, prdenie či iné nie veľmi kontrolovateľné zvuky nášho tela sú niekedy príznakmi chorôb, ktorých by sme si mali byť vedomí.

V niektorých situáciách môže byť veľmi dôležité rozoznať, čo znamenajú nekontrolovateľné zvuky nášho tela. Zatiaľ čo väčšina je neškodná, za niektorých sa môžu skrývať choroby, ktoré netreba podceňovať.

Šumenie v ušiach

Po dlhom dni v práci konečne zaspíte s hlavou na vankúši, keď zrazu začujete v ušiach zvláštny zvuk, niečo ako tupé škrípanie či rytmické pulzujúce šumenie. Ide o prechod krvi cez žilu a krčnú tepnu, ktorá sa nachádza za uchom. Je to počuť hlavne vtedy, keď vankúš blokuje prenikanie vonkajšieho hluku k vášmu uchu. Spravidla nejde o žiadny problém, ale kontrola na ORL nezaškodí, lebo niekedy za tým môže byť zúžená cieva.

Ak to počujete aj cez deň, môže to byť alergia alebo infekcia. Nosné kvapky na upokojenie sliznice v nose vám môžu pomôcť.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor