Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Žujete tabak namiesto fajčenia? Môže byť ešte nebezpečnejší, ako si myslíte

Žuvací tabak síce pľúca nechá na pokoji, no hrozia vám iné druhy rakoviny.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Dali ste si záväzok, že prestanete fajčiť? Žuvací tabak nie je dobrá náhrada a zďaleka nie je neškodný.

Karol študuje v Londýne a tvrdí, že na žuvaní tabaku fičia mnohí mladí Briti. „Presedlali naň najmä po tom, čo vyšiel zákaz fajčenia v reštauráciách a puboch. Keď si chcete zapáliť, musíte ísť von, čo je dosť obťažujúce najmä v zime. Takto dostanú nikotín do tela aj bez dymu.“

Populárny žuvací tabak

Vyrába sa z listov tabaku, ktoré sa po úprave vkladajú pod spodnú peru alebo pod hornú peru a ďasno. „Snus“, teda „tabak na orálne použitie“, má podobu prášku a legálne ho kúpite len vo Švédsku a v Dánsku. V ostatných krajinách Európskej únie nie je povolený. Okrem neho naša legislatíva rozlišuje „žuvací tabak“, ktorý sa krája na malé časti a na jeho obale je napísané „chewing tobacco“. „Je v bežnom predaji rovnako ako cigarety, cigary, tabak do fajky, šnupací tabak alebo nikotínové žuvačky či náplasti. Regulácia sa týka len veku, je zakázané predávať ho mladistvým,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky. Vďaka povzbudzujúcim účinkom ho obľubujú najmä kolektívni športovci, napríklad hokejisti, futbalisti či bejzbaloví hráči, ktorí sa musia sústrediť na puk či loptu a zároveň sledovať akcie ostatných spoluhráčov a súperov.

Je to doping?

„Mnohí ho užívajú, lebo veria, že zvyšuje ich športový výkon. Sú presvedčení, že sa zlepší ich reakčný čas a schopnosť koncentrácie a tiež, že má upokojujúce účinky. Preto je žuvanie tabaku súčasťou rituálov pre zápasom či pred inou športovou udalosťou,“ tvrdí doktor Gulán. Svetová antidopingová agentúra WADA sa najprv rozhodla s nikotínom pustiť do boja. Zistila totiž, že až polovica hráčov z majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku v roku 2009 ho mala v krvi. Nasledovala dlhá diskusia, či nikotín nepridať do zoznamu zakázaných látok. „Komisia realizuje od roku 2012 dlhodobý monitoring, ale doterajšie výsledky sú nejednoznačné. Neukazujú zvýšený výskyt užívateľov nikotínu v radoch športovcov v porovnaní s bežnou populáciou,“ objasňuje nemastné-neslané stanovisko antidopingovej agentúry Ľubomír Gulán.

Aj žuvací tabak je karcinogény

Lekári však varujú: „Tak ako cigarety, môže sa aj žuvací tabak podieľať na srdcovo-cievnych ochoreniach a v kombinácii so stimulačnými nápojmi dokonca môže spôsobiť smrť,“ upozorňuje doc. MUDr. Branislav Delej, PhD., MPH, telovýchovný lekár a traumatológ zo Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Okrem toho, dlhodobé žuvanie tabaku môže pôsobiť karcinogénne. Jeho zástancovia síce argumentujú, že sa neinhaluje a nespaľuje v pľúcach, preto je riziko rakoviny pľúc takmer minimálne. Švédski muži, ktorí žujú „snus“, vraj majú najmenší výskyt pľúcnej rakoviny v Európe.

„Koncentrácia nitrosamínov a karcinogénov je síce pri žuvaní nižšia ako pri bežnom cigaretovom tabaku, ale aj tak ide okolo tridsať rôznych rakovinotvorných látok. Zvyšuje sa možnosť poškodenia ďasien, infekcií, rakoviny ústnej dutiny, hlavne koreňa jazyka, ale aj hrdla či pažeráka, aj rakoviny obličiek a pankreasu. Jeho užívanie navyše spôsobuje, že sa vo väčšej miere tvorí zubný kaz, parodontóza a zuby sú žlté až žltohnedé,“ upozorňuje praktický lekár a internista MUDr. Ivan Halmo z Polikliniky Mýtna v Bratislave.

Navyknete si

Žuvací tabak obsahuje, samozrejme, aj nikotín. Ten cez ústnu sliznicu preniká do mozgu a vytvára závislosť rovnako ľahko ako pri bežnom fajčení. Niektoré zdroje uvádzajú, že ešte jednoduchšie. „To preto, lebo do tela sa pri žuvaní uvoľňuje väčšie množstvo nikotínu než pri inhalovaní. Tým že si naň vytvárate toleranciu, postupne potrebujete čoraz vyššiu dávku, ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok. Začnete preferovať „silnejšiu“ značku, budete žuť častejšie, dokonca v noci. Keď tabak náhle vysadíte, dostavia sa abstinenčné príznaky – nervozita, depresia, hlad či, naopak, nechutenstvo a, samozrejme, chuť naň,“ prízvukuje doktor Halmo.

„Pri užívaní nikotínu existuje riziko, že športovci časom prejdú k tvrdším drogám,“ dopĺňa doktor Delej na margo športovcov. Ak teda považujete žuvací tabak za neškodnú alternatívu cigariet a myslíte si, že sa s jeho pomocou zbavíte fajčiarskej závislosti, mýlite sa. „Nie je to nikotínová žuvačka. Rozhodne nejde o náhradu za seriózne odvykacie terapie,“ tvrdí vedec Stephen Hecht z Minneapoliskej univerzity, ktorý v štúdii porovnával zdravotný stav užívateľov žuvacieho tabaku s klasickými fajčiarmi. Zistil, že u nich je zaťaženie nebezpečnými a návykovými látkami oveľa vyššie ako u fanúšikov cigariet.

Vyberáme pre vás niečo PLUS