MENU
zdravy-zivot

Žujete tabak namiesto fajčenia? Môže byť ešte nebezpečnejší, ako si myslíte

Žuvací tabak síce pľúca nechá na pokoji, no hrozia vám iné druhy rakoviny.
Zdravý život

Žujete tabak namiesto fajčenia? Môže byť ešte nebezpečnejší, ako si myslíte

Dali ste si záväzok, že prestanete fajčiť? Žuvací tabak nie je dobrá náhrada a zďaleka nie je neškodný.

Karol študuje v Londýne a tvrdí, že na žuvaní tabaku fičia mnohí mladí Briti. „Presedlali naň najmä po tom, čo vyšiel zákaz fajčenia v reštauráciách a puboch. Keď si chcete zapáliť, musíte ísť von, čo je dosť obťažujúce najmä v zime. Takto dostanú nikotín do tela aj bez dymu.“

Súvisiaci článok: Vapovanie vs. fajčenie: Spermie ničia najmä dve príchute

Populárny žuvací tabak

Vyrába sa z listov tabaku, ktoré sa po úprave vkladajú pod spodnú peru alebo pod hornú peru a ďasno. „Snus“, teda „tabak na orálne použitie“, má podobu prášku a legálne ho kúpite len vo Švédsku a v Dánsku. V ostatných krajinách Európskej únie nie je povolený. Okrem neho naša legislatíva rozlišuje „žuvací tabak“, ktorý sa krája na malé časti a na jeho obale je napísané „chewing tobacco“. „Je v bežnom predaji rovnako ako cigarety, cigary, tabak do fajky, šnupací tabak alebo nikotínové žuvačky či náplasti. Regulácia sa týka len veku, je zakázané predávať ho mladistvým,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky. Vďaka povzbudzujúcim účinkom ho obľubujú najmä kolektívni športovci, napríklad hokejisti, futbalisti či bejzbaloví hráči, ktorí sa musia sústrediť na puk či loptu a zároveň sledovať akcie ostatných spoluhráčov a súperov.

Je to doping?

„Mnohí ho užívajú, lebo veria, že zvyšuje ich športový výkon. Sú presvedčení, že sa zlepší ich reakčný čas a schopnosť koncentrácie a tiež, že má upokojujúce účinky. Preto je žuvanie tabaku súčasťou rituálov pre zápasom či pred inou športovou udalosťou,“ tvrdí doktor Gulán. Svetová antidopingová agentúra WADA sa najprv rozhodla s nikotínom pustiť do boja. Zistila totiž, že až polovica hráčov z majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku v roku 2009 ho mala v krvi. Nasledovala dlhá diskusia, či nikotín nepridať do zoznamu zakázaných látok. „Komisia realizuje od roku 2012 dlhodobý monitoring, ale doterajšie výsledky sú nejednoznačné. Neukazujú zvýšený výskyt užívateľov nikotínu v radoch športovcov v porovnaní s bežnou populáciou,“ objasňuje nemastné-neslané stanovisko antidopingovej agentúry Ľubomír Gulán.

Aj žuvací tabak je karcinogény

Lekári však varujú: „Tak ako cigarety, môže sa aj žuvací tabak podieľať na srdcovo-cievnych ochoreniach a v kombinácii so stimulačnými nápojmi dokonca môže spôsobiť smrť,“ upozorňuje doc. MUDr. Branislav Delej, PhD., MPH, telovýchovný lekár a traumatológ zo Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Okrem toho, dlhodobé žuvanie tabaku môže pôsobiť karcinogénne. Jeho zástancovia síce argumentujú, že sa neinhaluje a nespaľuje v pľúcach, preto je riziko rakoviny pľúc takmer minimálne. Švédski muži, ktorí žujú „snus“, vraj majú najmenší výskyt pľúcnej rakoviny v Európe.

„Koncentrácia nitrosamínov a karcinogénov je síce pri žuvaní nižšia ako pri bežnom cigaretovom tabaku, ale aj tak ide okolo tridsať rôznych rakovinotvorných látok. Zvyšuje sa možnosť poškodenia ďasien, infekcií, rakoviny ústnej dutiny, hlavne koreňa jazyka, ale aj hrdla či pažeráka, aj rakoviny obličiek a pankreasu. Jeho užívanie navyše spôsobuje, že sa vo väčšej miere tvorí zubný kaz, parodontóza a zuby sú žlté až žltohnedé,“ upozorňuje praktický lekár a internista MUDr. Ivan Halmo z Polikliniky Mýtna v Bratislave.

Navyknete si

Žuvací tabak obsahuje, samozrejme, aj nikotín. Ten cez ústnu sliznicu preniká do mozgu a vytvára závislosť rovnako ľahko ako pri bežnom fajčení. Niektoré zdroje uvádzajú, že ešte jednoduchšie. „To preto, lebo do tela sa pri žuvaní uvoľňuje väčšie množstvo nikotínu než pri inhalovaní. Tým že si naň vytvárate toleranciu, postupne potrebujete čoraz vyššiu dávku, ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok. Začnete preferovať „silnejšiu“ značku, budete žuť častejšie, dokonca v noci. Keď tabak náhle vysadíte, dostavia sa abstinenčné príznaky – nervozita, depresia, hlad či, naopak, nechutenstvo a, samozrejme, chuť naň,“ prízvukuje doktor Halmo.

„Pri užívaní nikotínu existuje riziko, že športovci časom prejdú k tvrdším drogám,“ dopĺňa doktor Delej na margo športovcov. Ak teda považujete žuvací tabak za neškodnú alternatívu cigariet a myslíte si, že sa s jeho pomocou zbavíte fajčiarskej závislosti, mýlite sa. „Nie je to nikotínová žuvačka. Rozhodne nejde o náhradu za seriózne odvykacie terapie,“ tvrdí vedec Stephen Hecht z Minneapoliskej univerzity, ktorý v štúdii porovnával zdravotný stav užívateľov žuvacieho tabaku s klasickými fajčiarmi. Zistil, že u nich je zaťaženie nebezpečnými a návykovými látkami oveľa vyššie ako u fanúšikov cigariet.

Bude vás zaujímať: Nebuďte súčasťou desivých štatistík. Skúste ONLINEkouča proti závislosti

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor