Bytom sa rozliehal srdcervúci plač. „Vyskočila som a letela k päťročnej dcérke. Sedela na posteli a kvílila, že nemôže otvoriť oko. Mala ho celé zalepené zaschnutými karpinami,“ opisuje Ivana situáciu, ktorú pozná mnoho rodičov. Očko dcére omyla vlažnou vodou. No keď ho malá otvorila, tak ju rezalo, že ho opäť zavrela a pokračovala v kvílení. „Lekárka nám predpísala mastičku a za pár dní bolo dobre. Podľa nej to musela chytiť v akvaparku, ktorý sme pár dní predtým navštívili.“
Čítajte aj: Vidíte to? 14 príznakov, že vaše oči potrebujú DETOX
Baktérie aj vírusy
Kúpaliská každoročne dovedú k očným lekárom desiatky pacientov. Z bazéna aj z jazera si môžete doniesť vírusový alebo bakteriálny zápal očných spojoviek. „Vírusová forma zápalu sa prejavuje týždeň až dva po infekcii oka,“ vysvetľuje doktor Veselý, prečo sa jedného rána môžete zobudiť s červeným uslzeným svrbiacim či zalepeným okom. Zápal sa poľahky prenesie na druhé oko, najmä ak si ich striedavo triete. Liečba spočíva v pokoji, aplikácii očných kvapiek a bez zaťažovania očí. Trvá asi týždeň. Bakteriálny zápal spravidla spôsobí problém na oboch očiach naraz. Príznaky sú podobné, z očí navyše zvykne vytekať žltkastý hnis.
„Na tento druh zápalu kvapky a čas nestačia, potrebujete antibiotiká,“ upozorňuje doktor Veselý. Čím skôr navštívite lekára, tým ľahšie a rýchlejšie sa zápal vylieči, spravidla do týždňa až dvoch. Naopak, neliečený sa môže ťahať celé týždne.
Migréna nebolí iba v hlave. Dospelým útočí aj na oči
Neinfekčné zápaly
Zápaly očí, konjunktivitídy, sú infekčné, preto treba dbať na prísnu hygienu rúk postihnutého aj ostatných členov domácnosti a nepožičiavať si vzájomne uteráky a podobne. Klimatizácia, ventilátor či iné vírenie vzduchu s čiastočkami prachu môžu spôsobiť neinfekčný zápal očných spojoviek. Viac ním v lete trpia aj ľudia so sennou nádchou. Citlivejším ľuďom ho môže spôsobiť tiež chlór v bazénoch. Po odstránení vyvolávajúcej príčiny sa neinfekčný zápal spojoviek rýchlo upokojí. Pomôžu dezinfekčné očné kvapky a studené obklady.
Delikátna rohovka
Rohovka je najcitlivejším tkanivom v ľudskom tele s bohatým nervovým zásobením. Akékoľvek povrchové poškodenie, či už UV lúčmi, infekciou, zápalom, alebo cudzím telesom, spôsobí obnaženie nervových zakončení, čo vyvolá intenzívnu bolesť, slzenie, svetloplachosť, žmurkanie. Len zdravá rohovka so správnym tvarom a priehľadnosťou zabezpečí správne videnie. A práve jej poranenia patria k najčastejším prípadom očného poranenia a môžu váš zrak zhoršiť či úplne zničiť.
Málo sliníte a slzíte? Môžete mať reumu oka, pomôže žuvačka
Oko na plastike?
Za zápaly rohovky sú často zodpovedné kontaktné šošovky, ale tiež kontaminované očné kvapky, poranenie oka rastlinou, pieskom, prachom. Bakteriálne zápaly sa vcelku úspešne liečia antibiotikami, no spolu s úrazmi, infekciami, vredmi a inými problémami môžu poškodiť rohovku natoľko, až je nutná keratoplastika, čiže jej transplantácia. Patrí k najčastejším v rámci všetkých transplantačných operácií vo svete. Rohovka sa získava od zosnulého darcu, transplantujú sa aj keratoprotézy, čiže umelé rohovkové transplantáty, alebo amniová membrána, čo je časť plodových obalov od darkyne.
Prvá pomoc pre rohovku
Cudzí predmet z oka, ktorý by mohol poraniť rohovku, neodstraňujte nasilu. Snažte sa ho vyžmurkať, prípadne vyplaviť čistou vodou. Skúste tiež pretiahnuť hornú mihalnicu cez dolnú, riasy dolného viečka môžu pomôcť odstrániť cudzie teleso zachytené na vnútornej strane horného viečka. Oko si rozhodne netrite, netlačte, nechoďte doň vatovým tampónom či iným nástrojom. Ak sa vám cudzí predmet nedarí vybrať, hneď choďte k lekárovi.
Môže vás zaujímať:
- Začervenané alebo žlté bielka: Potrebujú lekára alebo zmenu?
- Vyjedzte si zdravý zrak! Poznáte naj potraviny pre vaše oči?
- Aby vás slabý zrak neobral o radosti, okuliarom môžete dať zbohom
- Najčastejšie očné choroby: Lekár ich odhalí skôr než vy
- Ako sa zbaviť strachu z laserovej operácie očí?