MENU
zdravy-zivot

Zoznam najhorších a najlepších nemocníc na Slovensku: Tieto idú príkladom

Interná klinika Univerzitnej nemocnice Martin.
Zdravý život

Zoznam najhorších a najlepších nemocníc na Slovensku: Tieto idú príkladom

Inštitút INEKO zverejnil rebríček v kategórii štátnych univerzitných a fakultných a všeobecných nemocníc podľa hodnotenia pacientmi. Prieskum prebiehal počas štvorročného obdobia.

Hodnotenie sa vzťahovalo na štyri kategórie, a to spokojnosť pacientov, kvalitu zdravotnej starostlivosti, hospodárenie a transparentnosť.  A tu sú výsledky. Kompletný rebríček nájdete vo FOTOGALÉRII.

Nemocnice roka

Ocenenie Nemocnica roka 2016 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná nemocnica Nitra. Okrem toho, že dosiahla najlepšie výsledky v hospodárení, môže sa pochváliť najnižšou nutnosťou opätovných operácií a tiež úmrtnosťou na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jej slabou stránkou je však pomerne nízka otvorenosť voči verejnosti.

Čítajte aj: Pacienti prichádzajú o liečebne. Ďalšia v Tatrách zíva prázdnotou 

V kategórii všeobecných nemocníc obhájila ocenenie spred roka Ľubovnianska nemocnica, n.o. Vo všetkých štyroch hodnotených kategóriách dosiahla nadpriemerné skóre. Stará Ľubovňa má veľmi spokojných pacientov a miestna nemocnica je najtransparentnejšou spomedzi všeobecných zdravotníckych zariadení. Má nízku rehospitalizovanosť, úmrtnosť po operáciách a tiež na oddelení po preložení z jednotky intenzívnej starostlivosti. Avšak jej slabou stránkou je práve oddelenie JIS, kde dosahuje pomerne vysokú úmrtnosť.

Chválihodné hdonotenia

Na druhom mieste sa umiestnila Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorá je však spomedzi štátnych nemocníc lídrom v transparentnosti. Od roku 2015 relaizuje projekt Otvorená nemocnica. Jej pozitívnou vizitkou je tiež najnižší počet úmrtí na akútnu mozgovo-cievnu príhodu vo svojej kategórii.

Na Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku bolo v jej kategórii podaných najmenej sťažností na úmrtnosť po operáciách a tiež po mozgových príhodách. Vykazuje však najvyššiu úmrtnosť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Najspokojnejší pacienti

Medzi štátnymi nemocnicami v spokojnosti pacientov boduje Univerzitná nemocnica v Martine. Za celé štyri roky neobdržala jedinú pokutu za zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Lieči pritom pacientov s náročnejšími diagnózami. Aj to môže byť podľa INEKA dôvodom nižších indikátorov kvality. Univerzitná nemocnica v Martine sa tiež stala víťazom hodnotenia slovenských pôrodníc mamičkami i pôrodníkmi. 

Urgentný príjem nie je pohotovosť: Viete, kedy kam? 

Zo všeobecných nemocníc na Slovensku vedie v spokojnosti pacientov nemocnica Košice-Šaca., ktorá tiež vykazuje najnižšiu úmrtnosť na akútnu mozgovo-cievnu príhodu a tiež v úmrtiach na JIS. Druhou stranou košickej nemocnice je najčastejšia rehospitalizovanosť pacientov do 30 dní. Je potrebné zvýšenie jej transparentnosti, ktorá patrila medzi najnižie hodnotený atribút.

Najhoršie výsledky a sťažnosti

Celková spokojnosť pacientov, reoperovanosť, rehospitalizovanosť do 30 dní, úmrtnosť na mozgovo-cievnu príhodu a čiastočne aj úmrtnosť po preklade z jednotky intenzívnej starostlivosti – vo všetkých týchto ukazovateľoch "pohorela" Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. S nelichotivým renomé sa ocitla na konci rebríčka v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc.

Najhoršie výsledky medzi všeobecnými nemocnicami na Slovensku dosiahla Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, a to v rámci hodnotenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nespokojných pacientov má Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, s hospodárením má problémy Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica a Kysucká Nemocnica s poliklinikou Čadca by podľa prieskumu INEKA mala prehodnotiť otvorenosť voči verejnosti a celkovú transparentnosť.

Potreba transparentnosti a vyššej úrovne starostlivosti

Podľa analytika Dušana Zachara je cieľom projektu nielen pomoc pacientom a príbuzným, ale aj motivácia pre samotné zariadenia zlepšovať sa. „Zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti chceme prispieť k zvyšovaniu transparentnosti," uviedol Zachar.

Ďalší prieskum: Pacienti hodnotili slovenské nemocnice. Kde sklamali a ktoré si vážia? 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor