MENU
zdravy-zivot

Obaľujete starší chlieb vo vajci? Radšej si pripravte tento recept

Raňajkové misky.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdravý život

Obaľujete starší chlieb vo vajci? Radšej si pripravte tento recept

Máte doma trojdňový chlieb alebo vám zostal sendvič z chlebíčkov? Výborné recepty z redakcie Dobré jedlo vám poslúžia na ich chutné využite.

Vyhadzujete starý chlieb a pečivo alebo si z nich pripravíte chleba vo vajci či hrianku? Receptov na využitie týchto starších potravín je viac a určite vám budú chutiť. Čo si môžete pripraviť z chleba a čo zo sendviča? Inšpiráciu môžete nájsť v dvoch tipoch redakcie Dobré jedlo.

Raňajkové misky z bieleho chleba

Potrebujete:

 • 1 veľkú šalotku alebo cibuľu
 • 4-6 hrubých plátkov staršieho bieleho chleba
 • 400 g blanšírovanej brokolice
 • 200 g syra čedar
 • 150 g prerastenej slaniny
 • 4 vajcia
 • 250 ml mlieka (podľa potreby viac)
 • štvrť lyžičky horčicových semienok
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • maslo alebo olej

Postup:

 1. Cibuľu (šalotku) očistite a nahrubo nastrúhajte. V strednej panvici na miernom plameni rozohrejte maslo a pridajte cibuľu. Za občasného miešania opekajte 5 minút. Odstavte z ohňa.
 2. Chlieb nakrájajte na malé kocky a dajte do veľkej misy. Pridajte opečenú cibuľu, tri štvrtiny oblanšírovanej brokolice rozobratej na ružičky, 150 g syra, nakrájanú slaninu (trochu si odložte na posypanie).
 3. Vajcia, mlieko, v mažiari podrvené zrniečka horčice, soľ a korenie vymiešajte do hladka. Nalejte na chlieb v mise a miešajte, aby sa kocky rovnomerne obalili. Zmes preložte do vymastených zapekacích misiek alebo pekáča, vrch posypte zvyšnou brokolicou a slaninou. Prikryte a dajte do chladničky aspoň na 6 hodín alebo na celú noc.
 4. Predhrejte rúru na 180° C. Zapekacie misky odkryte a posypte zvyšným syrom. Pečte do zlatista asi 20-40 minút podľa toho, či zapekáte menšie množstvo v miskách alebo väčšie v pekáči. Dobrú chuť!

A čo pripraviť zo sendviča? Čítajte na druhej strane.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor