MENU
zdravy-zivot

Zorientujte sa v tekviciach, ktorá je na čo dobrá?

Nech siahnete po akejkoľvek tekvici, vášmu zdraviu to len prospeje.
Zdravý život

Zorientujte sa v tekviciach, ktorá je na čo dobrá?

Jesenný trh prináša viacero rôznych tekvíc, no mnohí netušíme, ako s nimi v kuchyni správne naložiť. Každá sa totiž lepšie hodí na čosi iné.

Podobne ako pri kúpe melónu môžete aj pri nákupe tekvice skúsiť zaklopať na jej povrch a sluchom zistiť, či dutosť zvuku signalizuje jej správnu zrelosť. Ak ju nemienite hneď pripraviť, uložte ju doma na suché a chladnejšie miesto, najlepšie zabalenú do novín. Vlhkosť tekviciam nesvedčí, môžu začať plesnivieť.

Tekvica hokkaido

Všestranná tekvica hokkaidoVšestranná tekvica hokkaido
Všestranná tekvica hokkaido
Zdroj: Shutterstock.com

Jedným zo skvelých bonusov tejto tekvice je, že ako jedinú ju netreba šúpať a kuchynská úprava prebieha aj so šupkou. Dá sa využiť na sladko aj na slano. Hodí sa na kompót, polievky, koláče i do marmelád, uplatní sa v plnkách, na grile a ako súčasť pyré alebo zemiakových placiek. Má jemnú, sladkastú chuť a krémovú konzistenciu.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia