MENU
zdravy-zivot

Zorientujte sa v tekviciach, ktorá je na čo dobrá?

Nech siahnete po akejkoľvek tekvici, vášmu zdraviu to len prospeje.
Zdravý život

Zorientujte sa v tekviciach, ktorá je na čo dobrá?

Jesenný trh prináša viacero rôznych tekvíc, no mnohí netušíme, ako s nimi v kuchyni správne naložiť. Každá sa totiž lepšie hodí na čosi iné.

Podobne ako pri kúpe melónu môžete aj pri nákupe tekvice skúsiť zaklopať na jej povrch a sluchom zistiť, či dutosť zvuku signalizuje jej správnu zrelosť. Ak ju nemienite hneď pripraviť, uložte ju doma na suché a chladnejšie miesto, najlepšie zabalenú do novín. Vlhkosť tekviciam nesvedčí, môžu začať plesnivieť.

Tekvica hokkaido

Všestranná tekvica hokkaidoVšestranná tekvica hokkaido
Všestranná tekvica hokkaido
Zdroj: Shutterstock.com

Jedným zo skvelých bonusov tejto tekvice je, že ako jedinú ju netreba šúpať a kuchynská úprava prebieha aj so šupkou. Dá sa využiť na sladko aj na slano. Hodí sa na kompót, polievky, koláče i do marmelád, uplatní sa v plnkách, na grile a ako súčasť pyré alebo zemiakových placiek. Má jemnú, sladkastú chuť a krémovú konzistenciu.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor