MENU
zdravy-zivot

Zníži cholesterol, prečistí cievy, zbaví zápchy. Táto bylinka prežila aj najväčšie horúčavy

Kým kvitne zbierajte iba kvety čakanky, na jeseň sa pustite do koreňov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zníži cholesterol, prečistí cievy, zbaví zápchy. Táto bylinka prežila aj najväčšie horúčavy

Hoci slnko spálilo väčšinu byliniek, modrý kvietok prežil. Nenechajte sa zmiasť menom bylinky. Čakanka obyčajná totiž vôbec obyčajná nie je.

Na rastlinu s modrými kvetmi narazíte takmer všade. Čakanka obyčajná ako burina, na lúkach, poliach, v parkoch, vyrastá z chodníkov a lemuje cesty. Nepotrebuje toľko vody a slnko jej neprekáža, takže zvládla aj horúčavy, ktoré posledné týždne sužovali naše územie. 

Čaj z modrých kvetov čakanky:

  • čistí krv a podporuje jej tvorbu,
  • znižuje vysokú hladinu cholesterolu,
  • prečisťuje cievy a preto je aj prevenciou srdcovo-cievnych ochorení.
  • Zlepšuje aj činnosť pečene a žlčníka,
  • podporuje vylučovanie žlče.
Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.
Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.
Zdroj: shutterstock

 

Čakanka pomôže organizmu zbaviť sa látok, ktoré v ňom nemajú čo hľadať. Bylinka s modrým kvietkom má jedinú smolu, že nekvitne na jar, kedy všetci nadšenci detoxu popíjajú žihľavový čaj. Ak si však kvety teraz nasušíte, na jar môžete odvar z nich za žihľavu zameniť. Pri porovnaní výsledkov, čakanka jednoznačne vyhráva. 

Máte kamene? 

Piť čakanku sa vám oplatí aj preventívne, ak máte problémy s močovými cestami či obličkami. Odvar z kvetov prečistí obličky i močové ústrojenstvo. Ak ste niekedy mali v mechúre alebo v obličkách kameň, už to asi zažiť nechcete. Pomôže vám v tom práve čakanka, ktorá preventívne pôsobí proti vzniku kameňov. Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť. Ak vás čaká dlhá cesta a neprítomnosť toaliet, šálku čaju si odložte na neskôr.

POZOR! NEPITE JU PRI HNAČKE

Po žalúdočných problémoch vám čakanka pomôže napraviť črevnú mikroflóru. Nepite ju však pri hnačke, odvar z kvetov podporuje vyprázdňovanie. Ak vás trápia zápchy, čakanku by ste mali mať stále pripravenú doma. Podporuje aj chuť do jedla.

Domáca káva bez kofeínu

Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.
Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.
Zdroj: Veronika Daničová

Ak sa chcete v záhrade čakanky zbaviť, počkajte až do jesene. Vykopte ju a odložte si korene. Tie sa zbierajú práve na jeseň, lebo účinné látky sú v nich koncentrovanejšie. Z koreňov si môžete pripraviť odvar alebo cigorku – prírodnú náhradu kávy bez kofeínu. Nadrobno pokrájajte koreň, usušte ho v rúre, nasucho mierne opražte a na jemno zomeľte.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor