MENU
zdravy-zivot

Zníži cholesterol, prečistí cievy, zbaví zápchy. Táto bylinka prežila aj najväčšie horúčavy

Kým kvitne zbierajte iba kvety čakanky, na jeseň sa pustite do koreňov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zníži cholesterol, prečistí cievy, zbaví zápchy. Táto bylinka prežila aj najväčšie horúčavy

Hoci slnko spálilo väčšinu byliniek, modrý kvietok prežil. Nenechajte sa zmiasť menom bylinky. Čakanka obyčajná totiž vôbec obyčajná nie je.

Na rastlinu s modrými kvetmi narazíte takmer všade. Čakanka obyčajná ako burina, na lúkach, poliach, v parkoch, vyrastá z chodníkov a lemuje cesty. Nepotrebuje toľko vody a slnko jej neprekáža, takže zvládla aj horúčavy, ktoré posledné týždne sužovali naše územie. 

Čaj z modrých kvetov čakanky:

  • čistí krv a podporuje jej tvorbu,
  • znižuje vysokú hladinu cholesterolu,
  • prečisťuje cievy a preto je aj prevenciou srdcovo-cievnych ochorení.
  • Zlepšuje aj činnosť pečene a žlčníka,
  • podporuje vylučovanie žlče.
Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.
Teraz zbierajte kvety, na jeseň sa oplatí vykopať korene.
Zdroj: shutterstock

 

Čakanka pomôže organizmu zbaviť sa látok, ktoré v ňom nemajú čo hľadať. Bylinka s modrým kvietkom má jedinú smolu, že nekvitne na jar, kedy všetci nadšenci detoxu popíjajú žihľavový čaj. Ak si však kvety teraz nasušíte, na jar môžete odvar z nich za žihľavu zameniť. Pri porovnaní výsledkov, čakanka jednoznačne vyhráva. 

Máte kamene? 

Piť čakanku sa vám oplatí aj preventívne, ak máte problémy s močovými cestami či obličkami. Odvar z kvetov prečistí obličky i močové ústrojenstvo. Ak ste niekedy mali v mechúre alebo v obličkách kameň, už to asi zažiť nechcete. Pomôže vám v tom práve čakanka, ktorá preventívne pôsobí proti vzniku kameňov. Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť. Ak vás čaká dlhá cesta a neprítomnosť toaliet, šálku čaju si odložte na neskôr.

POZOR! NEPITE JU PRI HNAČKE

Po žalúdočných problémoch vám čakanka pomôže napraviť črevnú mikroflóru. Nepite ju však pri hnačke, odvar z kvetov podporuje vyprázdňovanie. Ak vás trápia zápchy, čakanku by ste mali mať stále pripravenú doma. Podporuje aj chuť do jedla.

Domáca káva bez kofeínu

Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.
Čakanka je močopudná, všetko zlé sa snaží z tela rýchlo vyplaviť.
Zdroj: Veronika Daničová

Ak sa chcete v záhrade čakanky zbaviť, počkajte až do jesene. Vykopte ju a odložte si korene. Tie sa zbierajú práve na jeseň, lebo účinné látky sú v nich koncentrovanejšie. Z koreňov si môžete pripraviť odvar alebo cigorku – prírodnú náhradu kávy bez kofeínu. Nadrobno pokrájajte koreň, usušte ho v rúre, nasucho mierne opražte a na jemno zomeľte.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor